Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg bude generálním tajemníkem NATO do roku 2022

29. března 2019  14:05
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Stoltenberg bude generálním tajemníkem NATO do roku 2022

Severoatlantická aliance prodloužila mandát současnému generálnímu tajemníkovi Jensi Stoltenbergovi na další dva roky. Bývalý norský premiér nastoupil do funkce v roce 2014 a zůstane v ní až do roku 2022. Tím se stane jedním z nejdéle sloužících tajemníků Aliance.

Stoltenberg uvedl, že je poctěn a poděkoval za důvěru všem členům NATO. „Čelíme největším bezpečnostním výzvám této generace a těším se, že budeme se všemi spojenci pokračovat v práci na adaptaci a modernizaci NATO,“ prohlásil tajemník.

Zdroj: Fox News (USA)

---

Deset nejmocnějších zbraní, které má NATO proti Rusku

Severoatlantická aliance již sedmdesát let praktikuje kolektivní obranu a odstrašení proti mezinárodním hrozbám. Bezpečnostní experti se domnívají, že Aliance bude nadále čelit tlaku Ruska, především v kyberprostoru. Mimoto musí NATO disponovat nejnovějšími zbraněmi, aby mohlo rychle se modernizujícímu Rusku čelit i na bitevním poli.

Server Business Insider vybral deset nejvýznamnějších zbraní, kterými NATO disponuje. Šest z nich slouží pro boj ve vzduchu. Jedná se o stíhačky F-35, víceúčelové letouny Eurofighter Typhoon, bombardéry, námořní hlídkové letouny P-8 Poseidon a helikoptéry AH-64 Apache. Pro boj na moři má Aliance k dispozici fregaty, letadlové lodě třídy Nimitz a ponorky třídy Virginia. Z pozemních systémů se jedná o tanky Leopard a raketové systémy Patriot.

Kam dál?
Šest nejhorších krizí, kterým NATO čelilo během své existence (28.3. 2019)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Rusko odmítá odvolat vojenský personál z Venezuely

Rusko odmítá výzvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby odvolalo všechen svůj vojenský personál z Venezuely. Podle Ruska „specialisté“ vyslaní v rámci smlouvy o vojenské spolupráci nepředstavují hrozbu pro regionální stabilitu. „Rusko nemění rovnováhu sil v regionu, Rusko nikoho neohrožuje, na rozdíl od Washingtonu,“ prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Trump prohlásil, že Rusko má „všechny možnosti“, aby sto vojáků, kteří dorazili do Venezuely, poslalo zpět. Mluvčí Kremlu reagoval, že se jedná o bilaterální záležitost, která se netýká dalších zemí.

Kam dál?
Vojenští představitelé Ruska dorazili do Venezuely podpořit Madura (25.3. 2019)

Zdroj: France24 (Francie)

---

NATO zaplatí výstavbu amerického armádního skladu v Polsku

Severoatlantická aliance plánuje postavit sklad amerického armádního vybavení v Polsku, který je největším konstrukčním projektem NATO v posledních letech. Výstavba za 260 milionů dolarů bude financována prostřednictvím programu bezpečnostních investic NATO (NSIP), do kterého přispívají poměrně všichni členové Aliance. Konstrukce by měla začít v létě tohoto roku.

Pentagon považuje toto zařízení za součást globální sítě skladišť, která budou sloužit armádě USA v případě nutnosti vojensky zakročit. Rozhodnutí o vybudování skladu padlo již před několika lety, dříve než Polsko navrhlo umístit stálou základnu armády USA v zemi.

Kam dál?
V Polsku vznikne armádní sklad NATO za 260 milionů dolarů (25.3. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Vláda USA označila seznamovací aplikaci za hrozbu pro vojenský personál

Americká vláda označila seznamovací aplikaci Grindr určenou pro LGBTQ osoby za bezpečnostní hrozbu pro vojenský personál. Vládní výbor pro zahraniční investice (CFIUS) vyjádřil vážné obavy o uchovávání osobních dat vojenského a zpravodajského personálu. Aplikace již minulý rok čelila kritice za předávání informací o HIV statusu svých uživatelů.

Čínská společnost, která Grindr od roku 2016 vlastní, se rozhodla na popud výboru aplikaci prodat. Rozhodnutí CFIUS ukazuje na klesající důvěru amerických institucí ve schopnost čínských společností udržet v tajnosti citlivá data Američanů.

Zdroj: Military Times (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.