natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Sociální sítě stále významnějším zdrojem informací, naznačila konference GLOBSEC

    7. března 2011  16:21
    Chcete-li se dozvědět, co se opravdu děje v Libyi, ideální okno do tamních událostí vám poskytne sledování Twitteru, Youtube či Facebooku, zaznívalo od předních bezpečnostních expertů, kteří se v Bratislavě účastnili mezinárodní konference GLOBSEC 2011.  
    Šestý ročník GLOBSECu, který proběhl 2.-4. března v Bratislavě, byl svým rozsahem nejen největší v historii akce, ale pokud jde o obdobné akce ve Střední Evropě. "S téměř šesti sty účastníky z více než 40 zemí, včetně například Číny, Austrálie a USA, a zhruba sedmdesáti řečníky jsme měli největší a nejlepší účast vůbec," řekl po skončení akce její zakladatel Robert Vass.

    Letošní GLOBSEC pokrýval témata od kyberbezpečnosti, transatlantických vztahů, Visegrádské čtyřky nebo spolupráce NATO-EU až po vývoj v Bělorusku či stavu společné evropské měny. Na poslední chvíli organizátoři aktuálně též zařadili jeden panel na téma série povstání v arabských zemích severní Afriky a Středního východu.

    "Ač zpočátku nebyl a stále není dostatek zdrojů informací o tom, jak se povstání například v Libyi vyvíjí, jedním z ideálních způsobů je sledovat Twitter," glosoval možnosti sledování povstání jeden z panelistů, kterého nejde kvůli pravidlům debaty jmenovat. "Ve spojení s online překladači se tak kdokoli muže dostat k množství informací, díky nimž si obrázek o tamním vývoji je možné udělat."

    Novým technologiím nezůstali nic dlužni ani organizátoři GLOBSECu. Na internetovém video portálu Youtube je možné najít záznamy konference, kterou bylo možné vidět i online, čehož využili i některé univerzity v Evropě a USA. Pomocí Facebooku zase mohli lidé z celého světa zasílat otázky do jednotlivých panelů. "Pro nás je důležité, že ta důležitá debata, která se tu odehrála, nezůstala jen v této konferenční místnosti, ale že se dostala mnohem dál, právě i díky sociálním sítím," dodává Robert Vass.

    Konference měla i přesah i do diplomatických jednání. Během akce, které se zúčastnilo na deset ministrů zahraničí a obrany, sedm náměstků ministrů a vysocí představitelé NATO i EU, se konalo na čtyři desítky bilaterálních schůzek a doprovodných jednání.

    "Začínali jsme pracovat každý den brzo ráno a končili jsme každý den brzo ráno," říká s úsměvem Vass.

    Konferenci GLOBSEC 2011 - Bratislava Global Security Forum organizuje Slovenská atlantická komise, partnerem akce jsou Dny NATO v Ostravě.

    pet natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media