Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Slovensko by mohlo zbrojit z vlastních zdrojů, tvrdí šéf zbrojařské sekce

4. ledna 2019  16:27
(ilustrační snímek) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Slovensko by mohlo zbrojit z vlastních zdrojů, tvrdí šéf zbrojařské sekce

Vedoucí státy Severoatlantické aliance vyzbrojují své složky z taktických, strategických a logistických důvodů primárně z vlastních zdrojů, upozorňuje předseda Sekce výrobců obranné techniky (SVOP) Slovenské obchodní a průmyslové komory (SOPK) Martin Dušanič. Polsko má legislativně zakotvený princip polonizace, „Slovensko by mělo jít podobnou cestou a dodávat armádě to, co dokáže doma kvalitně vyrobit“, zdůraznil Dušanič.

Zpochybňování domácí výroby obrněných vozidel 8x8 podkopává reputaci a schopnosti slovenského strojního průmyslu, domnívá se předseda. Vláda zvýhodní předložený projekt s maximálním zapojením domácích podniků, věří Dušanič a dodává, že slovenské firmy jsou schopny konkurovat globálním výrobcům.

Kam dál?
Slovensko se dostalo do roztržky s Ruskem kvůli vyhoštěnému špiónovi (8.12. 2018)
Raketový nákup české armády. Za řízené střely utratí vojsko 1,5 miliardy (11.12. 2018)

Zdroj: SME (Slovensko)

---

Polsko přebírá alianční misi air policing v Litvě

Po čtyřech měsících předávají vzdušné síly Belgie odpovědnost za střežení nebe nad Pobaltím silám Polska. Se čtyřmi stíhacími stroji F-16 Fighting Falcon přistálo polské letectvo na litevské základně Siauliai v rámci mise Severoatlantické aliance Baltic air policing.

Vzdušný prostor baltských zemí budou polské síly hlídat již po osmé, tentokrát společně s německou Luftwaffe startující ze základny v Estonsku.

Kam dál?
Německo střídá jednotky hlídající estonský vzdušný prostor (31.12. 2018)

Zdroj: Lsm.lv (Lotyšsko)

---

Vzdušný úder USA zabil v Somálsku 10 extremistů

Západně od hlavního města Mogadišo bylo zabito 10 bojovníků hnutí Aš-Šabáb při prvním letošním leteckém úderu ozbrojených sil Spojených států v Somálsku. Extremisté byli zabiti v oblasti Dheerow Sanle, útok by měl „zvýšit tlak“ na teroristickou skupinu, uvádí vyjádření velitelství sil USA v Africe.

Při útoku nedošlo k usmrcení žádného civilisty, dodává prohlášení. V loňském roce provedla armáda USA rekordních 45 leteckých úderů proti hnutí Aš-Šabáb, odnoži skupiny Al-Káida.

Kam dál?
Americký nálet v Somálsku zabil devět povstalců (3.12. 2018)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Dodavatel potravin pro Američany v Iráku a Afghánistánu byl obžalován z podvodu

Kvůli obvinění z podvodu v rámci zakázky za 8 miliard dolarů, vznesenému proti bývalému šéfovi společnosti odpovědné za dodávky vody a potravin pro jednotky Spojených států nasazené v Iráku a Afghánistánu, byla s dodavatelem oficiálně pozastavena spolupráce.

Dubajské společnosti Anham FZCO je zapovězeno usilovat o další zakázky vlády USA, uvedl mluvčí logistické agentury pro obranu Patrick Mackin. Pozastavení spolupráce neovlivní schopnosti podniku zabezpečovat současné zakázky v Iráku a Afghánistánu, ujistil mluvčí společnosti Anham. Rozhodnutí o spolupráci může být přehodnoceno.

Kam dál?
NATO zůstává odhodláno bojovat v Afghánistánu (6.12. 2018)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Reaganův tajemník pro námořnictvo je možným kandidátem na ministra obrany USA

Bývalý demokratický senátor státu Virginia Jim Webb, který sloužil coby tajemník prezidenta Ronalda Reagana pro námořnictvo, je zvažován pro pozici ministra obrany USA, tvrdí vládní představitel obeznámený s procesem výběru. Jeho náhledy na zahraniční politiku a vojenské záležitosti se v klíčových ohledech shodují s prezidentem Donaldem Trumpem.

Člen opoziční strany, krátce usilující o post prezidenta v roce 2015, by byl pozoruhodnou volbou. Zda bude skutečně nominován, „bude záležet především na tom, jak jej vnímá armáda, kariérní úředníci, jaké má náhledy na Sýrii a Afghánistán a na mnohých dalších ohledech“, míní představitel, který upozorňuje, že je řada dalších kandidátů.

Kam dál?
Armáda musí „udržet víru v naši zemi“, říká odcházející ministr Mattis (2.1. 2019)

Zdroj: Politico (USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.