Šlechtová kvůli Sýrii svolala krizový štáb. Češi v oblasti jsou v pořádku

14. dubna 2018  19:02
Ministryně obrany Karla Šlechtová svolala v sobotu kvůli aktuální situaci v Sýrii užší krizový štáb s představiteli obrany a české armády. Prověřoval stav českých vojáků působících v oblasti.  
Místa v Sýrii, na které cílily údery USA, Británie a Francie v noci na 14. dubna 2018 | foto: US DOD

Vedení ministerstva obrany i velení armády situaci v Sýrii v minulých dnech pečlivě monitorovalo. Opakovaně probíhaly schůzky, naposledy mimořádně i v sobotu ráno, jen několik hodin poté, co USA, Británie a Francie udeřily na několik cílů v Sýrii.

„Chtěla bych ujistit občany České republiky, že bezpečnost státu není žádným způsobem ohrožena,“ uvedla Šlechtová.

Užší krizový štáb podle ní prověřoval stav českých vojáků působících v oblasti. „Všichni jsou v pořádku. Jak oba příslušníci mise OSN UNDOF na Golanských výšinách, tak vojenský přidělenec v Damašku,“ dodala s tím, že ji o situaci informovala česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filippi.

Za klíčové považuje ministryně obrany Šlechtová, že noční spojenecká operace dala jasně najevo syrskému režimu Bašára Asada, že nelze beztrestně používat chemické zbraně, navíc proti vlastnímu obyvatelstvu. „To je i hlavní důvod podpory, kterou se zásahu dostalo ze strany NATO a EU. Ale zdůrazňuji, že cílem útoku není změna syrské vlády, ale odveta za použití chemických zbraní,“ řekla Šlechtová.

Dění v Sýrii bude podle ní ministerstvo nadále pozorně monitorovat a sledovat aktivity všech zapojených aktérů. „Věřím, že nedojde k další eskalaci situace a diplomatické řešení nahradí to vojenské,“ dodala.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.