Na armádu zemí Sahelu daruje Česko 25 milionů

16. května 2018  19:08
Zhruba 25,6 milionu korun přispěje Česká republika na vybudování společných vojenských sil afrických zemí Sahelu. Ve středu tom rozhodla vláda s tím, že africké země by peníze měly dostat prostřednictvím Evropské unie. Jednotky Sahelu mají postupně převzít odpovědnost za zajišťování bezpečnosti v oblasti.  
Malijští vojáci s kulometem M2HB | foto: Martin Borovička (AČR)

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vyčlenila pro takzvané Společné síly G5 Sahel milion eur, tedy přibližně asi 25,6 milionu korun. Určeny by měly být nákup neprůstřelných vest, přileb, spacích pytlů, detektorů kovů nebo ochranných obleků pro zneškodňování výbušnin.

Na částce se dohodla ministerstva obrany a zahraničí s tím, že peníze by africké země měly dostat prostřednictvím Evropské unie. Společné jednotky (G5 Sahel Joint Force) pro boj proti teroristům a organizovanému zločinu vytvářejí Mali, Mauritánie, Čad, Burkina Faso a Niger.

Oddíly mají operovat především v pohraničních oblastech. Mezinárodní jednotky mají zvýšit bezpečnost v oblasti a tím přispět k zeslabení migračních toků z této části Afriky.“Dlouhodobou pozicí vlády ČR v otázkách migrace je nutnost řešení základních příčin migračních toků co nejblíže místům jejich vzniku,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jakub Fajnor.

Česká republika má v oblasti vojenskou jednotku. V Mali několik desítek vojáků chrání velitelství výcvikové mise EU, několik instruktorů se pak posílí i na výcviku tamější armády.

V africkém Mali připravuje Evropská unie rozšíření působnosti své asistenční a výcvikové mise na celý region takzvaného Sahelu. Tomu odpovídá i posílení příspěvků jednotlivých států. V letech 2018 až 2020 se do evropské výcvikové mise proto zapojí česká vojenská jednotka v počtu do 120 vojáků.

Zároveň na žádost OSN Česká republika posílí v Mali i zvláštní pozorovatelskou misi MINUSMA, ve které bude v dalších letech působit až 30 českých vojáků.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.