natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Robertson: Jsme připraveni pomoci OSN

    20. ledna 2003  8:29
    Mons - Severoatlantická aliance je připravena pomoci OSN v případné vojenské operaci proti Iráku, oznámil generální tajemník NATO George Robertson. "Zůstáváme stále připraveni poskytnout OSN pomoc, i když mise zbrojních inspektorů již přináší výsledky," reagoval Robertson nepřímo na formální žádost Spojených států o podporu v možné vojenské kampani proti režimu Saddáma Husajna v Iráku.  

    "Členské státy Aliance se při pražském summitu zavázali, že podpoří úsilí OSN, aby Irák splnil své závazky v oblasti odzbrojení," řekl Robertson v belgickém Monsu při pátečním slavnostním uvedení nového nejvyššího velitele spojeneckých sil v Evropě generála Jamese Jonese do funkce.

    Podle neoficiálních zdrojů, NATO v nejbližších dnech hodlá aktivovat námořní jednotky pod svým velením. Zároveň připraví záložní síly pro operace na Balkáně, kde působí několik tisíc britských vojáků, kteří by měli podpořit americké síly v případné vojenské operaci v Iráku, cituje britský deník Financial Times nejmenované diplomaty.

    Aktivace hlídkových lodí a milovek pod velením NATO je přitom jednou z navrhovaných variant pomoci, o kterou minulý týden ve středu NATO formálně požádaly Spojené státy.

    Oficiálně o žádosti informoval ministr obrany Donald Rumsfeld s tím, že žádost nijak nehovoří o přímé vojenské účasti spojenců z Aliance. "Atlantická rada získala poznatky, které zahájily vzájemný dialog o tom, co by měla Aliance udělat v případě války," uvedl Rumsfeld na tiskové konferenci v Pentagonu.

    Rumsfeld však upozornil, že formální žádost ještě neznamená, že se Spojené státy již rozhodly na Irák udeřit. "Jen to umožní se na případný válečný konflikt připravit a naplánovat ho. Válka s Irákem není nevyhnutelná," řekl.

    Spojené státy přitom po spojencích v Alianci žádají celý balík opatření. Například vojenskou ochranu Turecka, které by mělo v případné válce s Irákem poskytovat útočiště americkým jednotkám a mohlo by se stát terčem iráckých odvetných akcí.

    Mezi požadavky, které v prosinci při návštěvě centrály NATO v Bruselu nastínil spojencům i náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz, je i otevření vzdušných prostorů členských států Aliance, přístavů, vojenských základen a poskytnutí speciálních letounů včasné výstrahy AWACS. Ve výčtu možné pomoci Aliance nechybí ani poskytnutí plánovacích kapacit NATO, minolovek a hlídkových lodí.

    Spojené státy už dříve oznámily, že s přímou vojenskou podporou celé Aliance nepočítají. A to především s vědomím, že v Alianci rozhodují spojenci konsensem. Názor na případný konflikt v Iráku se však v jednotlivých členských zemích NATO různí. Každý člen NATO se proto může sám rozhodnout posílit koaliční síly a postavit se v případě války na stranu Spojených států - vojensky podpořit.

    inc (natoaktual.cz)

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media