Reportér: Výcvik jsem využil v Bosně

20. dubna 2004  15:15
Při první reportáži v Bosně byl dvakrát zatčen srbskými ozbrojenci. "Automaticky se mi začaly vybavovat zásady, které nás učili," vzpomíná reportér MF DNES Jan Gazdík, který armání kurz pro novináře absolvoval třikrát.  

"Celý kurz speciální přípravy pro krizové situace je na špičkové úrovni, střelbou a řízením bojových vozidel počínaje a potápěním a slaňováním konče. Naučí Vás tam, jak zvládat krizové situace, když jste zajata v Bosně, Kosovu, Iráku, jak se chovat, abyste neprovokovala únosce, co dělat, když zabloudíte v nějaké rizikové oblasti, jak si udržet tepelný komfort a pitný režim."

Byl jste v úplně prvním kurzu a absolvoval jste i další dva kurzy. Můžete tedy porovnat, jak se zdokonalovala náplň kurzu?
"První kurz byl vlastně takový testovací, armáda zkoušela, jaký bude ohlas. A byl velmi příznivý, takže hned v následujícím roce bylo více účastníků a pestřejší program.

Ve třetím, který jsem absolvoval, již bylo potápění. Také jsme už letěli vrtulníkem takovým tím riskantním přízemním letem, který byl charakteristický pro přepravu v Bosně, dokonce jsme se i z toho vrtulníku spouštěli.

Přejížděl nás tank a naučili jsme se jej řídit, aby v případě potřeby jsme ho mohli využít jako dopravního prostředku. Na tom posledním kurzu nás přepadli Srbové a vzali nás jako rukojmí, trochu nás týrali, vystavovali nás stresu. Takže ty kurzy jsou rok od roku náročnější a propracovanější."

V čem byl tento kurz přínosem?
"Především v psychologickém výcviku. Když jsem poprvé v lednu 1996 vyjel do Bosny, Srbové nás dvakrát zatkli, protože jsme se pohybovali v oblasti masových hrobů.

I když nás nakonec pustili, tak v době zatčení se mi automaticky začaly vybavovat zásady, které nás učili ve Vyškově, jak se chovat, abych je nedráždil apodobně."

Autorka článku je spolupracovnicí natoaktual.cz a tento rok i účastnicí kurzu přežití. Pravidelně budeme přinášet její autentické zážitky.

Pavla Jedličková natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.