natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Rakousko – stát „odsouzený“ k neutralitě

    8. září 2005  11:00
    Po roce 1989, kdy se pozvolna začala zahraničněpolitická a bezpečnostní architektura Evropy proměňovat, musela rakouská elita i rakouské veřejné mínění bolestně reagovat na novou situaci, v níž se řada kouzel neutrality prostě vyčerpala.

    :: Série článků: Euroamerické spojenectví ::  

    Rakouská situace v Evropě rozdělené Železnou oponou byla po uzavření Státní smlouvy v roce 1955 relativně jednoduchá. Rakousko zaplatilo za znovuzískanou plnou suverenitu vyhlášením trvalé neutrality relativně nízkou cenu. V období Studené války navíc mohlo z pozice neutrálního státu profitovat a také tak v kladném slova smyslu činilo. Po roce 1989 nicméně muselo Rakousko, jak jsme naznačili, začít reagovat na novou situaci - neutralita ztrácí svůj lesk.

    Rakouská integrace do Evropy
    Rakouské opouštění neutrality začalo pozvolna vlastně již v 60. letech, kdy se Rakousko stalo nejprve zakládajícím členem EFTA (1960), podepsalo dohodu o volném obchodu s EHS (1972) a konečně vyjednalo vstup do EU (1995). Tím se prostor reálné rakouské neutrality zúžil na otázky bezpečnosti. Po vstupu do EU muselo Rakousko rovněž zaujmout postoj ke Společné zahraniční a bezpečnostní politice. Vzhledem k rozsahu a povaze této spolupráce v době rakouského přistoupení se o výrazný rozpor s trvalou neutralitou nejednalo, ovšem další posilování této spolupráce může být pro Rakousko s neutrálním statusem složité.

    Past neutrality
    Bezpečnostní politika je každopádně jedno z velmi horkých témat rakouského politického života. Nejedná se jen o zásadní otázky dlouhodobé profilace Rakouska v evropské bezpečnostní strategii, ale i o technické otázky. Jednou z premis neutrálního postavení je nutnost vynakládat relativně vyšší náklady na zajištění vlastní obrany ve srovnání s aliančně vázanými státy. Diskuse ohledně nákupu nových stíhacích bitevníků pro rakouské vojenské letectvo ukázala, že veřejné mínění a politici Zelených a sociálních demokratů sice nechtějí opustit posvátný háj neutrality, avšak nechtějí učinit ani nic pro to, aby byla neutralita něčím více, než jen prázdnou deklarací. I toto představuje jednu z pastí rakouské bezpečnostní politiky.

    EU nebo NATO
    Rakousko je od konce 90. let postaveno před nutnost volby nové bezpečnostní strategie. V podstatě má jen dvě možnosti. Za prvé, může počítat s rozvojem a prohlubování bezpečnostní dimenze evropské integrace. Tuto strategii zastávají zejména sociální demokraté (SPÖ), kteří nechtějí o ukončení neutrality zatím ani slyšet a představují si vytvoření široké bezpečnostní architektury pro Evropu mimo rámec NATO.

    Druhou možností je samozřejmě vstup Rakouska do NATO. Tuto myšlenku opatrně podporovaly na přelomu 90. let a tohoto desetiletí strany rakouské pravice. Vstup do NATO by nepochybně zvýšil rakouskou bezpečnost a naopak snížil náklady na rakouskou obrannou politiku. Toto řešení by ovšem znamenalo jednoznačné opuštění zásady trvalé neutrality. Nezdá se však, že by toto téma bylo v dohledné době reálně nastoleno.

    V době první Schüsselovy koaliční vlády Lidovců (ÖVP) a Svobodomyslných (FPÖ) v letech 2000-2003 sice vládní strany sondovaly přinejmenším možnosti odklonu od tradiční vojenské neutrality, ale opozice a zejména veřejné mínění nebyly a nejsou těmto změnám nakloněni.

    Stačí se podívat jen na skutečnost, že jedno z klíčových témat volební kampaně vítězného sociálně demokratického kandidáta Heinze Fischera bylo právě hájení neutrální pozice Rakouska v mezinárodním prostředí a že to byla kampaň, na kterou voliči slyšeli.

    Neutrální i do budoucna
    Přes evidentní anachronismus tak zřejmě Rakousko neutrální zůstane. I když lze očekávat větší evropskou bezpečnostní angažovanost Rakouska, nic nás neopravňuje domnívat se, že by Rakousko mohlo posílit svou transatlantickou vazbu. V tomto směru není rakouská bezpečnostní politika pro české rozhodování vhodným příkladem.

    Vít Hloušek
    Mezinárodní politologický ústav a
    Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media