První gripeny přiletěly do Česka

18. dubna 2005  11:22
Prvních šest nových stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu přistálo na základně v Čáslavi. Ze Švédska s nimi přiletěli tři Švédové a tři čeští piloti. Dalších osm stíhaček dostane armáda v srpnu.  

První dvojice letounů odlétla ze Švédska v 9:40, nad českým územím se letadla objevila o hodinu později.

Jako první přistál Petr Mikulenka, který je jedním z dvojice Čechů, jež působili ve Švédsku od konce loňského srpna. "Gripeny jsou lepší než migy," prohlásil před několika dny Mikulenka v on-line rozhovoru pro natoaktual.cz.  více ZDE

Mikulenka s kolegou Michaelem Borůvkou budou postupně školit další české piloty.

Přílet nových stíhaček byl pro veřejnost uzavřen a média mohla jen fotografovat. Dalekohledy sledovaly nová letadla stovky lidí. V okolí letiště se scházeli už od časného rána.

Armáda však už na konec dubna chystá slavnostní ceremoniál, kterého se mají zúčastnit ministři obrany České republiky i Švédska.

Lidé by nové stíhačky měli poprvé vidět při přeletu nad Prahou u příležitosti květnových oslav 60. výročí ukončení druhé světové války.

Letouny Jas-39 Gripen nahradí dosluhující stíhačky MiG-21, které dosud ze základny v Čáslavi nepřetržitě střežily vzdušný prostor v rámci aliančního systému NATINEADS. - více zde

Základna v Čáslavi kvůli novým letounům prochází rozsáhlou modernizací. "Přípravy běží už dlouhodobě. Intenzivnější od března letošního roku," řekl mluvčí 21. základny taktického letectva Michal Prejzek. - více zde

Spolu s letouny se vrátí ze Švédska i osm českých pilotů, kteří se víc jak půl roku na základně Satenäs na nové stroje přeškolovali.

"Dojmy jsou skvělé. Je to letoun, který pomáhá pilotovi mít opravdu vzdušnou nadvládu se systémy, které má na palubě. A pocit je to opravdu fantastický," shrnul své dojmy pilot Petr Mikulenka. - více zde

Kvůli novým stíhačkám Jas-39 Gripen se do České republiky přistěhuje skupina švédských pilotů a techniků i s rodinami. Na letecké základně v Čáslavi budou specialisté ze Švédska deset let školit nové piloty a dohlížet na provoz letounů. - více zde

Nové letouny pro zabezpečení vzdušného prostoru si Česká republika od Švédska pronajme na deset let přibližně za 20 miliard korun. Předchozí kabinet uvažoval o jejich nákupu.

Celkem budou mít vzdušné síly k dispozici 12 stíhaček Jas-39 Gripen C a dva dvoumístné cvičné letouny s označením D. Zbylých osm letounů Česko dostane do konce letošního srpna. - více zde

 

Prvních šest nových stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu přistálo na základně v Čáslavi. Ze Švédska s nimi přiletěli tři Švédové a tři čeští piloti.

První dvojice letounů odlétla ze Švédska v 9:40, nad českým územím se letadla objevila o hodinu později.

Nové letouny pro zabezpečení vzdušného prostoru si Česká republika od Švédska pronajme na deset let přibližně za 20 miliard korun.

Kvůli novým stíhačkám Jas-39 Gripen se do České republiky přistěhuje skupina švédských pilotů a techniků i s rodinami. Na letecké základně v Čáslavi budou specialisté deset let školit nové piloty a dohlížet na provoz letounů.

Celkem budou mít vzdušné síly k dispozici 12 stíhaček Jas-39 Gripen C a dva dvoumístné cvičné letouny s označením D. Zbylých osm letounů Česko dostane do konce letošního srpna.

Nové nadzvukové stíhačky Jas-39 Gripen budou střežit český vzdušný prostor od poloviny června.

Šest nových stíhaček, se kterými čeští a švédští piloti přistáli v pondělí na základně v Čáslavi, armáda zařadí do výzbroje příští týden.

Letouny budou kromě základního kanonu vybaveny řízenými střelami krátkého doletu AIM-9M-9 Sidewinder, které nedávno předali v rámci vojenské pomoci předali české armádě Spojené státy.

Do nepřetržité ochrany vzdušného prostoru v rámci systému společné obrany NATO (NATINEADS) armáda začlení letouny až v červnu. Do té doby budou čeští piloti chránit vzdušný prostor na dosluhujících letounech MiG-21.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.