Premiéra nehořlavého materiálu vzbudila velký zájem

16. května 2011  16:19
Velký zájem návštěvníků vzbudila v Brně premiérová prezentace speciálního nehořlavého materiálu CarbonX, který odolá teplotě až 1 700 stupňů Celsia. "Aktuálně je to nejlepší nehořlavý materiál na světě," uvedl Petr Pícha, který je je zástupcem amerického výrobce materiálu v Česku.  


Základem CarbonX jsou patentované směsi vysoce nehořlavých vláken, které neuhelnatí, neškvaří se a nemění výrazně svůj tvar ani při zásahu intenzivního ohně, roztaveného kovu, elektrického oblouku nebo vysoké teploty. Poskytuje tak lepší ochranu proti přímému ohni a extrémnímu teplu než kterákoli jiná látka, jako například NOMEX.

Ten dosud platil za jakýsi standard pro nehořlavé materiály. Jeho limitní kyslíkové číslo je 26 (vyjadřuje nejnižší koncentraci kyslíku ve směsi s dusíkem, která ještě stačí na to, aby materiál nehořel). Přitom CarbonX má kyslíkové číslo 55, tedy nejvyšší ze všech nehořlavých vláken na současném trhu. Materiál z něj tedy poskytuje při ochraně desítky vteřin navíc. Chemické složení samotného vlákna CarbonX způsobuje, že na vzduchu nehoří.

V Brně šlo o premiérové představení. Z materiálu lze vyrobit nehořalvé kukly, trička i spodní prádlo. Materiál je úpřitom velmi příjemný na dotek a lehký. V USA plachtami z CarbonX přikrývají i celé domy před blížícím se lesním požárem.

"Hasiči v Americe i v Evropě se do tohoto oblečení již začali převlékat, protože to je úplně jiná kategorie než stávající materiály. Využití je všestranné. Hodí se třeba do sléváren, kde ochrání před roztaveným kovem, nebo pro elektrikáře, protože jde o materiál odolný vůči výbojům elektrického oblouku. Používají ho také automobiloví závodníci, pro které byl primárně vyvíjen," popsal Pícha. Jako důkaz vlastností materiálu na brněnském výstavišti tavil na kousku tkaniny staré mince, aniž by se hadřík zničil.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.