Poplašné sirény volaly české gripeny v Pobaltí už šestkrát k ostrému startu

10. srpna 2009  15:55
Přes 330 letových hodin a 280 startů už mají za sebou čeští piloti s letouny Jas-39 Gripen za uplynulé tří měsíce, kdy zajišťují ochranu vzdušného prostoru nad pobaltskými zeměmi. Šestkrát se jim přitom nad hlavami rozezněly poplašné sirény k ostrému startu.  

nformace o pěti posledních ostrých startech zatím velitelství NATO v německém Ramsteinu neodtajnilo. "Podrobnosti zatím nelze publikovat," uvedl David Schreier ze štábu české mise v Pobaltí.

Známý tak zůstává zatím jen první případ, kdy koncem května čeští stíhači vzlétli k letounu, který narušil bezletové pásmo na hranicích s Ruskem a neodpovídal. - České gripeny v Pobaltí měly poplach kvůli letounu u ruských hranic

Českým letcům začala poslední čtvrtina jejich historické mise. Na litevském letišti Šiauliai operují celkem čtyři české gripeny. Češi chrání vzdušný prostor nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem od 1. května.

První taková zahraniční mise letců od 2. světové války trvá čtyři měsíce. V ochraně pobaltských republik, které nemají vlastní letectvo, se střídají státy NATO. - více o misi českých letců čtěte zde

Podle Davida Schreiera piloti doposud absolvovali 280 letů a ve vzduchu už strávili dohromady přes 330 letových hodin. "Dosáhnout toto letové úsilí by nebylo možné bez provedení precizní přípravy plánu prací na letecké technice," konstatoval Schreier.

Dalším faktorem ovlivňujícím vysokou provozuschopnost letecké techniky je podle jeho obětavá práce veškerého zabezpečujícího personálu.

Z obvyklého vybavení mají přitom technici na místě pouze nejnutnější zařízení, které se běžně využívá v každodenním provozu, jako například osobní nářadí a speciální soupravu technické pomoci.

Pro řešení případných složitějších poruch mechanici využívají pozemní elektrický zdroj s dodávkou chladícího vzduchu, hydraulický zdroj a jeřáb pro instalaci vystřelovací sedačky.

"V podmínkách, které se vzhledem k absenci hangáru oprav dají přirovnat k polním, podávají specialisté různorodých leteckých odborností při údržbě a opravách letounů nadstandardní výkony," dodal Schreier.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.