Podívejte se na bojová vozidla, která míří do Afghánistánu

28. února 2008  11:39,  aktualizováno  29.2 11:39
Česká armáda poprvé v Afghánistánu nasadí těžkou techniku. Nechala kvůli tomu speciálně upravit čtyři pásová bojová vozidla pěchoty. První dvě opustila brány Vojenského opravárenského podniku ve Šternberku dnes. Všechny stroje přepraví armádní speciál z brněnského letiště do provincie Lógar o víkendu.  
FOTOGALERIE

Celkem čtyři armádní stroje prošly ve Šternberku kompletní generální opravou a dostaly i nový pískový nátěr.

V Afghánistánu je čeští vojáci budou používat k ochraně základny Shank v provincii Lógar, kde bude od března pracovat rekonstrukční tým vojáků a civilistů na obnově a rozvoji celé oblasti. - více zde

"Vozidla jsme rozebrali doslova do posledního šroubku a všech 12 tisíc součástek z každého stroje prošlo důkladnou kontrolou. Některé byly opraveny, některé jsme vyměnili," řekl obchodní ředitel šternberské zbrojovky Miroslav Mařák.

Jak dodal, vozidla vyrobená v polovině osmdesátých let minulého století jsou teď pro náročné podmínky v afghánské misi dokonale připravena. Mechanici mají za sebou na každém ze čtyř vozidel zhruba 2 800 hodin práce.

Kromě generální opravy a nové barvy namontovali specialisté do vozidel i některé nové doplňky - například speciální termoizolaci, vylepšené optické systémy včetně nočního vidění pro řidiče i střelce a nové upravené blatníky.

"Pro písčitý terén jsme vyvinuli speciální pryžové blatníky, které nahradí stávající široký typ. Ten sloužil zároveň k vyššímu vztlaku při plavbě, s níž se v Afghánistánu nepočítá," řekl marketingový manažer šternberského podniku Daniel Káňa. Náklady na přípravu všech vozidel se podle něj pohybují v řádech milionů korun.

První dvě bojová vozidla s označením BVP-2 opustila brány opraven dnes. Další dvě pak koncem týdne. O víkendu je totiž přepraví americký armádní speciál z letiště v Brně za českými vojáky do Afghánistánu.

Armáda tak poprvé nasadí v afghánské misi těžkou techniku. Kromě bojových pásových vozidel budou čeští vojáci poprvé v misi používat i legendární vozidla Humvee, zapůjčená od Američanů. - více zde

Bojové vozidlo pěchoty 2 (BVP-2)

Jde o lehké bojové obojživelné pásové vozidlo s vysokou pohyblivostí a pancéřovou ochranou. Je určeno k ničení různých pancéřovaných cílů, včetně tanků a bojových vrtulníků a živé síly protivníka.
Mechanizovaným jednotkám umožňuje mimo jiné i vedení palby z ručních zbraní za pohybu. Svým pancéřováním poskytuje osádce ochranu proti zbraním hromadného ničení, je přizpůsobeno pro leteckou přepravu. Vodní překážky překonává plavbou. Je vyzbrojeno 30mm kanonem a kulometem ráže 7,62mm.
Osádku tvoří 3 osoby, výsadek pak dalších šest osob. Hmotnost vozidla je 14 tun. BVP dosahuje maximální rychlosti na silnici 65 km/h a v terénu 45 km/h.


 

 

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.