Podívejte se na americká bojová vozidla v českých službách

19. března 2008  8:35
Podívejte se na exkluzivní snímky bojových vozidel Humvee, která slouží českým vojákům v provincii Lógar v Afghánistánu. Spojené státy české armádě pro nasazení v misi bezplatně zapůjčily 26 těchto strojů.  
FOTOGALERIE

Spojené státy bezplatně půjčily české armádě celkem 26 vozidel HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) s označením M1114. Dvacítku vozů využívají příslušníci českého rekonstrukčního týmu v provincii Lógar.

Zbývajících šest dostane k dispozici jednotka speciálních operací Vojenské policie (SOG - Special Operation Group), která působí v nebezpečné provincii Hílmand na jihu Afghánistánu.

Počátkem roku do Afghánistánu odcestovala pětičlenná skupina vojenských expertů, aby na základně koaličních jednotek v Bagramu osadila vozidla Humvee českými zbraněmi a přístroji.

Technici věže některých obrněnců osadili granátomety a kulomety, další vozidla pak mají ve výzbroji velkorážní kulomety. Kromě toho specialisté všechna vozidla vybavili vysokofrekvenčními rušičkami signálu dálkově odpalovaných nástražných výbušných systémů.

Američané půjčili vozidla českým vojákům bezplatně na celou dobu trvání operace v Afghánistánu. To může být s ohledem na činnost rekonstrukčního týmu i několik let. Čeští vojáci dosud neměli s podobnou americkou technikou příliš mnoho zkušeností. Řidiči proto absolvovali zvláštní kurzy v Německu.

Vozidla HMMWV jsou ve výzbroji amerických ozbrojených sil už dvacet let jako náhrada Jeepu Willys. Místo oficiální zkratky začali američtí vojáci tomuto vozu říkat Humvee.

Do povědomí veřejnosti se toto vozidlo s motorem o objemu 6,2 litru a třístupňovou převodovkou zapsalo především během operace Pouštní bouře v Perském zálivu. Dnes vůz, který se vyrábí i v civilních verzích Hummer, používá 6,5 litrový motor a čtyřstupňovou převodovku.

Pro armádní využití se vyrábí v sedmnácti provedeních podle zaměření. Jeho operační nasazení je prakticky neomezené, a to především díky možnosti transportu letadly či vrtulníky. V mnoha misích se využívá i jeho schopnost shozu padákem. Vůz je standardně vybaven pancéřováním pod podvozkem, který chrání posádku před výbuchem miny.

Výjimečný je Humvee i tím, že dokáže s prostřelenými pneumatikami bezpečně ujet vzdálenost přes 30 kilometrů. Úctyhodná je i jeho schopnost zdolávat až šedesátiprocentní stoupání. Kromě amerických jednotek používá vozidla HMMWV například elitní 18. Bielski Batalion Desantowo-Szturmowy ze sousedního Polska.

 

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.