Peake odvolala prvního náměstka, šéfa vyzbrojování a poradce

13. prosince 2012  10:53,  aktualizováno  11:06
Nová ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) první den v úřade odvolala z funkce svého prvního náměstka Vlastimila Picka a šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta. Skončí i ředitel kabinetu František Šulc.  
Karolína Peake | foto: LIDEM

"Místopředsedkyně vlády a ministryně obrany se rozhodla přistoupit k tomuto kroku po pečlivém zvážení všech okolností s ním souvisejících," uvádí se v oficiálním oznámení ministerstva obrany.

Vlastimil Picek jako první náměstek vedl klíčová jednání se Švédy ohledně pronájmu stíhaček Gripen. Generál Pavel Bulant řídil vyzbrojování armády, František Šulc byl ředitelem kabinetu ministryně a výrazně se podílel na tvorbě koncepční Bílé knihy, řešící priority armády v dalších letech.

Funkci prvního náměstka ministra obrany považuje Peake za výsostně politickou a je přesvědčená, že "po následném jednání s koaličními partnery dojde ke shodě na jménu člověka, jež tuto důležitou politickou pozici bude zastávat".

Obsazení této politické funkce bývalým náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem bezprostředně po skončení jeho aktivní služby je podle ministryně v příkrém rozporu s principem civilní kontroly armády.

"K panu armádnímu generálovi Vlastimilu Pickovi chovám obdiv a vyjadřuji poděkování za vše, co udělal pro armádu a Českou republiku. Upřímně doufám, že pochopí důvody mého rozhodnutí, a že se dohodneme na jiné formě spolupráce," řekla Peake.

Brigádního generála Pavla Bulanta, který zodpovídal za vyzbrojování, ministryně odvolala kvůli aktuální situaci v zajištění uniforem pro vojáky. "Fakt, že opakovaně nezvládnutou veřejnou zakázkou nejsou pokryty základní potřeby vojáků, podpořený rozhodnutím Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, ve kterém konstatuje porušení zákonů ČR při vyhlášení této veřejné zakázky, je závažným důvodem k zajištění adresné odpovědnosti za výše uvedené skutečnosti," uvedlo ministerstvo.

V této souvislosti chce Peake v blízké budoucnosti přistoupit "k úplnému zcivilnění takzvané civilní části ministerstva". V rámci tohoto tak nebude Národní úřad pro vyzbrojování obsazen vojákem v činné službě. Ministryně obrany rovněž rozhodla o zrušení funkce náměstka pro obranné akvizice, kterou považuje za nadbytečnou v situaci již existujícího Národního úřadu pro vyzbrojování.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.