Generál Pavel převzal Kříž obrany státu za celoživotní službu

28. srpna 2018  12:40
Armádní generál Petr Pavel převzal Kříž obrany státu, tedy nejvyšší vyznamenání v české armádě. Ministr obrany Lubomír Metnar a jeho předchůdkyně Karla Šlechtová tak ocenili jeho celoživotní službu včetně tříletého působení v čele Vojenského výboru NATO.  
Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel | foto: NATO Photos

„Pan generál je jednou z nejvýraznějších osobností současnosti s velkým přínosem pro armádu i celou Českou republiku. Je vzorem nejen pro současné, ale i budoucí vojáky,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Podle jeho předchůdkyně Karly Šlechtové, která o udělení vyznamenání Pavlovi rozhodla krátce před odchodem z čela obrany, měl generál Pavel u spojenců vždy velký respekt a prestiž.

Šestapadesátiletý generál v červnu po třech letech skončil v čele Vojenského výboru NATO. V současnosti radí náčelníkovi generálního štábu. Ke konci listopadu odejde do důchodu.

„Vyznamenání vždy potěší a jsem moc rád, že jsem ho dnes mohl převzít za účasti bývalé ministryně, současného ministra i mých kolegů. Budu rád s ministerstvem a armádou spolupracovat i v následujících měsících, ať už bude forma jakákoliv. Plánuji také účastnit se přednášek a odborných konferencí,“ uvedl Pavel.

Do čela Vojenského výboru byl Pavel zvolen jako první zástupce z východoevropských členských zemí Aliance. V době, kdy výbor vedl, převzal také jedno z nejvyšších amerických vojenských vyznamenání - Řád Záslužné legie (Legion of Merit). Předtím působil jako náčelník generálního štábu české armády.

Původně průzkumník a výsadkář působil počátkem devadesátých let jako operační důstojník v misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Velel také jednotce československých vojáků, která v Srbské Krajině vysvobodila skupinu francouzských vojáků uvězněných mezi bojujícími stranami.

Během mise dokonce padl se svými muži do zajetí. Nakonec ale třiapadesát francouzských vojáků přivedl zpátky. Za svůj čin tehdy dostal vysoká francouzská i česká vyznamenání - Řád čestné legie a medaili Za hrdinství.

Absolvoval studia na Královské akademii obranných studií v Británii a má za sebou práci v různých mezinárodních štábech. V roce 2003 například zastupoval českou armádu ve velitelství protiteroristické operace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě a působil jako styčný důstojník na americkém velitelství protiiráckého tažení v Kataru.

V letech 2010 až 2011 byl národním vojenským představitelem na Vrchním velitelství NATO (SHAPE) v belgickém Monsu. Generální štáb vedl od roku 2012. Má hodnost armádního generála.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.