OBRAZEM: Nové zbraně, špičkové systémy i krásné ženy v Brně

11. května 2011  23:57
Nejnovější zbraňové systémy a obranné technologie, akční ukázky přímo před zraky návštěvníků i krásky mezi expozicemi. Takový je veletrh IDET na brněnském výstavišti.  

Prohlédněte si fotogalerii

Veletrhu, který potrvá až do pátku, se letos účastní přes 370 firem z šestadvaceti zemí světa. Zájem budí především nové obrněné vozidlo české výroby nebo stroje, určené pro speciální síly.

Přeloučská firma SVOS, která se specializuje na pancéřování vozidel, na veletrhu představila nové kolové obrněné vozidlo Vega. Na jeho vývoji pracuje od roku 2007. Výhodou oproti konkurenci má být vyšší odolnost proti střelám a minám a hlavně cena.

Pro speciální síly je zase určeno vozidlo Supacat. Atypický terénní vůz s označením Jackal 2 (Šakal) bez střechy používají britské speciální jednotky v Afghánistánu. Do výzbroje je zaváděno od minulého roku a je považováno za nejlepší ve své kategorii.

"Právě technologie, které slouží k násobení účinnosti vojenských schopností, dokáží vytvořit co nejbezpečnější prostředí pro naše vojáky a vojačky a zajistit co nejvyšší stupeň interoperability, jsou proto důležité snad více než kdy předtím," řekl náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, který v Brně představil odborné veřejnosti takzvanou Bílou knihu o obraně. Klíčový dokument má určit směřování české armády na nejbližší roky.

Tradičně největším vystavovatelem je česká armáda, která na výstavišti představuje to nejlepší ze své výzbroje a výstroje. K vidění je například prototyp mobilní řídící věže pro vrtulníky, která se vejde do dvou přepravních kontejnerů.

Pro návštěvníky je připraven i bohatý doprovodný program. Organizátoři připravili speciální polygon, na kterém se divákům představí technika využívaná v zahraničních misích - například obrněné vozidlo Dingo 2, transportér Pandur nebo Iveco LMV.

Atraktivní program čeká na diváky i v sobotu, kdy se na polygonu odehraje tankovo-letecká bitva s modely tanků a letadel za použití pyrotechnických efektů. Podle Jiřího Erlebacha z Veletrhů Brno bude tato akce unikátní.

Pro veřejnost jsou brány výstaviště otevřeny od středy. Od čtvrtka navíc bude IDET pokračovat souběžně s dalšími veletrhy policejní, hasičské a záchranářské techniky PYROS/ISET (další informace nejdete zde).

Policisté návštěvníkům chtějí ukázat ruční vrhač "nesmrtící munice", který by měl najít uplatnění na fotbalových zápasech proti "chuligánům".

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.