Obrana má příští rok dostat jen 43,6 miliardy

5. září 2011  17:03
Ministerstvo obrany má v roce 2012 hospodařit s výdaji ve výši 43,6 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ve srovnání s letošním rokem má mít armáda o 300 milionů méně.  
Čeští vojáci se připravují na misi v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Ministerstvo obrany avizovalo, že i přes škrty a úspory vojákům nechce krátit platy, jinak ale hodlá šetřit ve všech dalších oblastech.

Nevyšší výdajovou částkou v rozpočtu ministerstva obrany jsou výdaje na "zajištění obrany České republiky ozbrojenými silami", které v roce 2012 přijdou na 24,6 miliardy korun. Například na platy vojáků ve služebním poměru je v návrhu rozpočtu vyčleněno 6,658 miliardy korun.

Na investice a pořizování techniky či výstroje může ministerstvo podle návrhu rozpočtu vydat 8,7 miliardy korun, většina z této sumy ale půjde na splátky nákupů z minulosti.

Vláda by měla podobu státního rozpočtu schválit do konce září. Pak se bude státním rozpočtem zabývat Parlament.

Česko dává na obranu jen zhruba 1,3 procenta hrubého domácího produktu. Česká republika se přitom při vstupu do NATO zavázala, že výdaje na obranu neklesnou pod hranici dvou procent HDP. Z osmadvacítky členských států Aliance se ale dvouprocentní hranici daří dlouhodobě udržovat jen několika zemím.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v červenci napsal ministrům obrany členských zemí Aliance osobní dopis, v němž je varoval, aby případnými škrty v rozpočtech svých resortů neohrozili fungování celé Aliance. Dopis ministrům obrany také upozornil na nutnost dodržovat závěry lisabonského summitu NATO a nabádal k reformě velitelských struktur armád členských zemí.

Podle Rasmussena může nastat situace, že Češi nebudou mít dost peněz na udržení vojáků v Afghánistánu nebo pro případné další mise v rizikových oblastech světa.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.