Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO učí afghánské vojáky i číst a psát

2. dubna 2010  13:03

NATO učí afghánské vojáky i číst a psát
Severoatlantická aliance představila několik programů, které mají vést ke zvýšení gramotnosti vojáků Afghánské národní armády. Vzdělávací programy jsou součástí výcviku afghánských vojáků. Cílem je, aby se afghánští vojáci dokázali alespoň podepsat a uměli číst.

Alianční vojáci nyní musí své afghánské protějšky cvičit pouze pomocí názorných ukázek a slov, což je frustrující a časově náročné. Psané instrukce si 86 % afghánských armádních rekrutů nepřečte, protože je negramotných. V afghánské policii je situace ještě horší.

"Nemůžeme jim rozdat manuály a říct přečtěte si je nebo přečtěte si tyto instrukce, protože to neumí," popisuje tristní situaci ředitel výcvikového velitelství v Afghánistánu americký generál William Caldwell. Rekruti se proto učí základní písmena, abecedu a čísla.

Západní instruktoři však bojují s časem a musejí zvažovat, zda afghánské rekruty naučí abecedu nebo raději jak zneškodnit výbušninu, což jim může zachránit život. Situaci také komplikuje fakt, že v Afghánistánu jsou dva hlavní jazyky: darí, kterým hovoří afghánská vláda a severní regiony, a paštu, kterým se hovoří na jihu.

Zdroj: Canadian Press (Kanada)

---

Vojáci zabavili 10krát víc afghánského opia
Díky lepší spolupráci mezi afghánskými a mezinárodními jednotkami bojujícími proti povstalcům, kteří jsou financováni z obchodu s drogami, se loni podařilo zadržet desetkrát víc opia než v roce 2008.

Ředitelka amerického Úřadu pro boj s drogami (DEA) Michelle Leonhart prohlásila, že množství zabaveného opia loni vzrostlo o 924 %. DEA má nyní v Afghánistánu 96 agentů, kteří spolu se svými afghánskými protějšky loni podnikli více než osmdesát akcí proti pěstitelům drog.

Taliban financuje svoji válku proti americkým a aliančním jednotkám prostřednictvím lukrativního obchodu s opiem. Z Afghánistánu pochází 90 % světového opia, ze kterého se vyrábí heroin. Bojem proti pěstování máku tak alianční jednotky omezují přísun peněz Talibanu, aniž by riskovali životy svých vojáků.

Čtěte také:
Afghánské drogy sahají až na Západ
V Afghánistánu zabaveno 92 tun drog

Zdroj: AOL News (USA)

---

Francie si objednala osm letounů Casa CN-235
Francie si objednala osm lehkých přepravních letounů Casa CN-235 v hodnotě 225 milionů eur. Jedná se o nouzové řešení situace, kdy stále čeká na objednané letouny A400M. Letouny Casa mají být francouzskému letectvu doručeny mezi lety 2011 a 2013.

Osm nových letounů se přidá k devatenácti letounům stejného typu, které už Francie má. Nové Casa CN-235 ulehčí ostatním francouzským transportním letadlům, které zajišťují přepravu do misí.

Dvoumotorové letouny Casa CN-235 mohou nést až pět tun nákladu a čtyřicet pasažérů.

Čtěte také:
Airbus A400M se prodraží o 10 %
Unijní ministři obrany jednali o Airbusu A400M

Zdroj: Defense News (USA)

---

Abcházie doufá, že její nezávislost uzná Bolívie a Ekvádor
Bývalá gruzínská republika Abcházie doufá, že Bolívie a Ekvádor brzy uznají její nezávislost, oznámil abchazský ministr zahraničí Maxim Gvindzhiya, který vede abchazskou delegaci v Latinské Americe. Tato delegace již navštívila Venezuelu, Argentinu, Chile, Bolívii a Ekvádor.

Rusko uznalo odtrženecké republiky Abcházie a Jižní Osetie krátce po pětidenní válce s Gruzií v srpnu 2008, která vypukla poté, co se gruzínské síly pokusily získat tyto dva regiony zpět pod svoji kontrolu.

Abcházii a Jižní Osetii dosud kromě Ruska uznala Nikaragua, Venezuela a tichomořský ostrov Nauru.

Čtěte také:
Nikaragua uzná Jižní Osetii a Abcházii
USA neuznaly volby v Abcházii

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Turecké komando zajalo devět pirátů
Turecké komando z fregaty Gelibolu, které je součástí protipirátské mise NATO, zajalo devět pirátů na palubě jejich skifu v Adenském zálivu.

Turecká armáda zveřejnila fotografie pirátů ve skifu na moři a po jejich zajetí fotografie, na kterých mají ruce nad hlavou.

Čtěte také:
NATO prodloužilo protipirátskou misi
Čína rozšiřuje protipirátskou operaci u Somálska

Zdroj: The Washington Post (USA)

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.