Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO musí reagovat na ruské provokace, prohlásil Duda v Praze

13. března 2019  16:22
Naše bezpečnost není samozřejmost, 12.3.2019 | foto: natoaktual.cz

NATO musí reagovat na ruské provokace, prohlásil Duda v Praze

V posledních letech si Poláci uvědomili, jak důležité je členství v Severoatlantické alianci, uvedl polský prezident Andrzej Duda na bezpečnostní konferenci k výročí 20 let od vstupu do NATO na Pražském hradě. Geopolitická situace z let 2008 až 2014 způsobila návrat starých skutečností – imperiální politiky Ruska, okupaci více zemí, rozšiřování ruské sféry vlivu atd. Žádná z našich zemí se nechce vrátit do dřívější sféry vlivu, připomněl polský prezident.

Je třeba reagovat na ruské provokace, jakou je například narušování vzdušného prostoru, dodal Duda. Jde o test, kdy Rusko zjišťuje, jak bude NATO reagovat – pokud nezareagujeme, zítra budeme mít ruská letadla nad Prahou, Varšavou a pozítří – možná nad Berlínem, varoval prezident Duda.

Kam dál?
Polsko – dychtivý spojenec i po dvaceti letech (12.3. 2019)

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Německo zvažuje vyslání dalších vojáků do Afghánistánu

Zvýšení počtu jednotek bundeswehru v Afghánistánu zvažuje spolková vláda Německa. S odkazem na důvěrný dopis ministerstva obrany zprávu zveřejnil týdeník Der Spiegel. Důvodem je nahradit „pro misi klíčové schopnosti poskytované mezinárodními partnery,“ uvádí dopis. „Za tímto účelem jsou síly v Německu drženy v pohotovosti,“ dodává dopis. Přesný počet vojáků není znám.

Předběžná opatření reagující na rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnout zhruba polovinu z 14 000 vojáků armády Spojených států již přijímají jednotky rychlého nasazení a bezpečnostní síly. Plány prezidenta Trumpa na stažení jednotek nejsou důvodem možného zvyšování počtu jednotek bundeswehru v Afghánistánu, popírá však souvislosti ministerstvo obrany.

Kam dál?
Britské speciální síly možná nahradí Američany v Afghánistánu (6.3. 2019)
Muslimští vojáci žádají imámy pro bundeswehr (7.2. 2019)

Zdroj: Die Welt (Německo)

---

Průzkum ČT: Češi jsou spokojeni se členstvím v NATO i účastí v misích

Na rozdíl od vstupu do Evropské unie lidé nerozhodovali o připojení země k Severoatlantické alianci v referendu, přesto jsou občané České republiky se členstvím v NATO většinou spokojeni. Více než 61 % obyvatel ČR vnímá členství v organizaci pozitivně, negativní hodnocení vystavilo Alianci 15 % dotázaných v rámci průzkumu společnosti STEM/MARK pro Českou televizi.

Celých 72 % respondentů pak souhlasí s vysíláním českých vojáků na zahraniční mise, proti se vyslovila více než čtvrtina dotázaných.

Kam dál?
Česká republika slaví 20 let v NATO (12.3. 2019)

Zdroj: Česká televize (ČR)

---

Rozšíření NATO v Praze připomněla náměstkyně generálního tajemníka Aliance

Ceremoniálu připomínajícího výročí 20 a 15 let od vstupu zemí Visegrádské čtyřky do Severoatlantické aliance se zúčastnila náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller. Na konferenci v Praze vystoupila po prezidentech České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska.

„Jsme zde, abychom oslavili svobodu a bezpečnost, jednotu a pokrok,“ uvedla Gottemoeller. „Aliance věří, že každá země musí mít svobodu, vybrat si svou vlastní cestu, i v otázce bezpečnostních dohod. Jedná se o suverénní rozhodnutí suverénních států – nikdo nemá právo do něj zasahovat,“ připomněla Gottemoeller.

Kam dál?
Ukrajina žádá o podporu USA pro vstup do partnerského programu NATO (8.3. 2019)

Zdroj: NATO

---

Tvrzení o místě pobytu bývalého vůdce Tálibánu „nejsou důvěryhodná“, tvrdí představitel státu

Zkazky o dlouhodobém pobytu uprchlého vůdce hnutí Tálibán Mullaha Omara v blízkosti amerických základen v Afghánistánu „nejsou důvěryhodné“, říká afghánský národní bezpečnostní poradce Hamdulláh Mohíb. Odhalení uvedená v kontroverzní knize Searching for an Enemy, nizozemské spisovatelky Bette Dam, chápu jako propagandu Tálibánu, uvedl poradce prezidenta Ašrafa Gháního.

Spisovatelka v knize tvrdí, že Omar žil roky nedaleko základny USA v Afghánistánu, nikoliv v Pákistánu, jak říkají představitelé Spojených států. „Panuje mnoho pochyb o tom, kde a jak se jí podařilo získat tyto informace,“ dodal Mohíb.

Kam dál?
Talibán pokračuje v tlaku na afghánské vládní síly (12.3. 2019)

Zdroj: Al Džazíra (Katar)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.