natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Americký tisk: Protiraketová základna může být i v Česku

    27. března 2006  9:00,  aktualizováno  10:08
    Spojené státy jsou blízko dohody s jednou ze tří evropských zemí o vybudování protiraketové pozemní základny. Píše o tom deník The Washington Times. Mezi kandidáty je podle něj kromě Británie a Polska i Česká republika. Na základně ve vybraném státě bude umístěno 10 střel.  

    Evropská základna by měla zajišťovat ochranu před případným íránským raketovým útokem na starý kontinent či na USA, pokud Teherán v budoucnu vytvoří mezikontinentální rakety. Měla by se tak stát součástí amerického protiraketového "deštníku".

    Vyjednávání o umístění základny, na jejíž vybudování je vyčleněno přes 100 milionů dolarů (asi 2,4 miliardy korun), už probíhají.

    Očekává se, že proti základně bude Rusko, které by její vybudování mohlo považovat za ohrožení svých raketových sil. Experti ale dodávají, že deset střel se těžko dá srovnávat s tisícovkami ruských raketových hlavic.

    Rakety proti KLDR
    Šéf amerického úřadu pro raketovou obranu Henry Obering řekl, že současný systém protiraketové obrany je sice zatím limitován, avšak byl by podle něj schopný odvrátit hrozbu útoku KLDR. Letos by měl být rozšířen o dalších 12 střel.

    V listopadu polský list Gazeta Wyborcza napsal, že článkem systému by se mohlo stát Polsko, které o tom s Washingtonem údajně vyjednává už od roku 2004.

    Že by se nějakým způsobem mohla do systému americké protiraketové ochrany zapojit i Česká republika, naznačili v minulosti někteří čeští představitelé. Například bývalý premiér Vladimír Špidla v roce 2002 řekl, že Česko postaví "prapory" na obranu proti zbraním hromadného ničení.

    "V NATO probíhají na téma protiraketové obrany diskuse a výměna informací na úrovni expertů. Jakékoliv zapojení České republiky do tohoto projektu by muselo být věcí politického rozhodnutí a v současné době není projekt ještě tak daleko, aby se posunul na politickou úroveň," řekl mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek.

    Americký protiraketový "deštník"

    S myšlenkou protiraketového "deštníku" přišel už v 80. letech minulého století tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Kvůli technickým potížím se záměr tehdy nepodařilo realizovat.

    Současný systém zahrnuje detekci odpálených nepřátelských raket a jejich zničení v letu jinou raketou. Vybudování systému bylo i jedním z hlavních volebních slibu prezidenta George Bushe v předvolební kampani v roce 2000 a poté se stalo i jednou z priorit jeho prezidentství.
    mr, inc, iDNES, ČTK natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media