natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Rozhovory o Kosovu budou pokračovat v březnu

    24. února 2006  8:14
    Srbsko-albánské rozhovory o budoucím statusu provincie Kosovo budou pokračovat 17. března. Dohodli se na tom představitelé Bělehradu a Prištiny v prvním kole vídeňského jednání. Rozhovory zaštiťuje OSN a konají se za zavřenými dveřmi.  

    "Zatím pochopitelně nedošlo k žádným dohodám, ale o politických otázkách jsme vlastně ani nejednali. V některých technických záležitostech ale bylo dosaženo shody," řekl novinářům zmocněnec OSN Albert Rohan, který prvnímu kolu rozhovorů předsedal.

    Rohan oznámil, že v prvním kole jednání obě strany předložily své názory na decentralizaci Kosova, zejména v oblasti státní zprávy, policie, školství, kultury a zdravotnictví. Dotkly se rovněž problematiky financování státní zprávy.

    "Existuje například shoda v tom, že složení policie na místní úrovni by vždy mělo odrážet etnické poměry v oblasti," poznamenal zmocněnec OSN.

    Představitelé obou stran vyjádřili nad průběhem prvního kola jednání spokojenost. Nicméně i z jejich prohlášení vyplynulo, že obě strany mají rozdílné názory na budoucnost Kosova.

    "Opětné začlenění Kosova do státního rámce Srbska by se mělo uskutečnit poskytnutím rozsáhlých autonomních práv provincii," řekl novinářům poradce srbského prezidenta a člen srbské delegace Leon Kojen.

    "Zahájení přímých rozhovorů znamená pro Kosovo začátek cesty k plné nezávislosti," prohlásil před novináři kosovský ministr místní samosprávy a vedoucí delegace kosovských Albánců Lutfi Hazari.

    "Ve světě je pozitivně oceňován především fakt, že si znepřátelené strany sedly za jeden stůl a po dlouhé době chybějícího dialogu konečně komunikují," uvedla Klára Bratová ze Střediska mezinárodních studií Jana Masaryka.

    Podle ní vzniká dojem, jakoby mezinárodní společenství chtělo přesvědčit sebe samo a světovou veřejnost, že v otázce budoucího statusu Kosova je možné dospět ke kompromisu.

    "Téma prvního kola rozhovorů - reforma decentralizace - však původně tvořilo jeden z osmi standardů, jejichž splněním si mezinárodní společenství zahájení o statusu podmiňovalo," konstatovala Bratová.

    Přestože průběh prvního kola lze podle ní hodnotit spíše pozitivně, nesmí se zapomenout, že jednání budou ještě velmi složitá a jejich definitivní výsledek zůstává nejistý. "Osobně se domnívám, že určitá forma nezávislosti bude v případě Kosova nejspíš nevyhnutelná," dodala Bratová.

    Kosovo je pod správou OSN. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO. Oficiálně je však Kosovo nadále jednou z provincií Srbska a Černé Hory.

    Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska a Černé Hory.

    ČTK natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media