natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • NATO má nového šéfa vojenského výboru

    17. června 2005  7:26
    Severoatlantická aliance změnila vedení svého nejvyššího vojenského orgánu. Z předsednického křesla odchází po třech letech německý generál Harald Kujat. V čele vojenského výboru NATO jej vystřídal kanadský náčelník štábu Ray Henault.  

    Harald Kujat působil v čele vojenského výboru NATO od roku 2002.

    "Umně jste vedl vojenskou část NATO při zavádění nové struktury velení, vytvoření Sil rychlé reakce a začlenění sedmi nových členských států," poděkoval generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer odcházejícímu německému generálovi.

    Na stejně dlouhé tříleté období bude výboru předsedat náčelník generálního štábu kanadských ozbrojených sil Ray Henault.

    "NATO rozšíří operace, zlepší schopnosti a spolupráci," prohlásil při uvedení do funkce Henault. Ten byl zvolen novým šéfem nejvyššího vojenského orgánu NATO už loni v listopadu. Ve čtvrtek se v bruselském sídle aliance oficiálně ujal funkce.

    Vojenský výbor NATO je nejvyšší vojenský orgán aliance, který sídlí v Bruselu a který se zpravidla dvakrát ročně schází na úrovni náčelníků generálních štábů zemí NATO. Kromě Islandu, který nemá armádu a Francie, která v 60. letech vystoupila z vojenského velení aliance s cílem posílit svou vojenskou nezávislost na USA.

    Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady.

    "Jsem pyšný a velmi poctěn, že mohu působit v této mezinárodní organizaci a velmi se těším na práci se všemi členskými zeměmi," dodal kanadský generál. Svůj hlavní úkol v čele vojenského výboru vidí podle svých v pokračování transformace NATO.

    Generál kanadských vzdušných sil Ray Henault se narodil v roce 1949 ve Winnipegu v Manitobě. Vojenskou službu zahájil v roce 1968. Stal se pilotem a leteckým instruktorem a na různých proudových letounech, bitevnících a vrtulnících nalétal 4500 hodin.

    Později sloužil v Evropě, kde v letech 1987 až 1989 velel 444. taktické vrtulníkové letce umístěné na kanadské základně v německém Lahru. Před zvolením do současnosti působil jako náčelník štábu kanadských ozbrojených sil.

    Předsedou výboru dosud zpravidla býval Evropan, především kvůli rovnováze uvnitř hierarchie aliance. Před Henaultem působili v čele vojenského výboru italský admirál Guido Venturoni a naposledy německý generál Harald Kujat.

    Evropští představitelé tak mají vyvážit roli severoamerických členů především USA. Američané totiž obsazují řadu velitelských postů včetně vrchního velitele aliančních sil.

     

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media