• Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

• Extrémní závod odstartoval z Pradědu

1. února 2005  6:53
    Přímo z nejvyššího jesenického vrcholku Pradědu startovaly armádní týmy na trať první etapy extrémního závodu Winter Survival. V úvodní části závodu čekalo závodníky přes dvacet kilometrů horským terénem a několik měřených sjezdů.

Po první etapě jsou na na čele zatím zahraniční týmy. Nejrychleji zvládli osmadvacetikilometrovou trať rakouští horalé ze Saalfedenu, kteří zvítězili loni. Druhý je německý tým a na třetí příčce belgičtí výsadkáři.

"Chceme obhájit loňské prvenství," uvedl jeden z rakouských závodníků Christian Jud. Zdrcující tempo na lyžích hned v úvodu jeho tým nasadil kvůli tomu, aby získal do dalších dní bodový náskok.

Na trať první etapy extrémního závodu Winter Survival startovaly armádní týmy přímo z nejvyššího jesenického vrcholku Pradědu. V úvodní části závodu čekalo závodníky přes dvacet kilometrů horským terénem na lyžích a několik měřených sjezdů.

Na trať vyrazili závodníci v časových intervalech od 8 hodin ráno přímo od vysílače na nejvyšší hoře Jeseníků ve výšce 1492 metrů nad mořem.

Během dne by měli podle organizátorů urazit přes dvacet kilometrů. Trasa první etapy vedla z Pradědu kolem horské chaty Švýcárna, přes Kamzík, Skalní tabule, Nad Petrovkou a Červenohorské sedlo, dále pak přes Vřesovou studánku, Trojmezí, Keprník, Šerák a Mračnou horu až na Ramzovou, kde byl cíl první etapy.

Trasa byla proložena hned několika měřenými sjezdy. Závěrečný měřený úsek je po sjezdovce na Ramzové.

"Některé týmy nasadily opravdu šílené tempo. Trať byla vemi rychlá hlavně díky čerstvému sněhu," řekl hlavní rozhodčí Miroslav Štípek. Přes dvacet kilometrů zvládly nejlepší týmy zhruba za čtyři hodiny.

Do čtyřdenního vytrvalostního závodu se v neděli zaregistrovalo jen 18 soutěžních týmů - 15 domácích a 3 zahraniční z Belgie, Německa a Rakouska. Tým horských vůdců z rakouského Saalfedenu bude obhajovat prvenství z loňska.

Původně se do závodu zapsala dvacítka družstev. "Měly startovat i týmy z Velké Británie a Slovenska, ale výpravy nedorazily," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která závod pořádá.