natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO cvičí protiponorkový boj

    21. června 2016  15:51

    Norská ponorka během cvičení NATO u Bergenu | foto: MARCOM

    NATO cvičí protiponorkový boj

    V Norském moři začalo desetidenní cvičení Severoatlantické aliance Dynamic Mongoose zaměřené na protiponorkový boj. Cvičení se účastní na tři tisíce námořníků a pilotů z osmi členských zemí NATO – Kanady, Francie, Německa, Norska, Španělska, Turecka, Velké Británie a USA. Do cvičení jsou zapojeny čtyři ponorky, devět lodí a čtyři námořní hlídkové letouny. Úkolem ponorek bude dostat se z jednoho bodu do druhého, zatímco povrchová plavidla se je budou pokoušet vypátrat a simulovat útok.

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při zahájení cvičení uvedl, že námořní schopnosti jsou nesmírně důležité, neboť 70 % povrchu Země je pokryto vodou a 90 % světového obchodu putuje právě po moři. NATO musí být schopné operovat nejen na moři a nad mořem, ale také pod ním, dodal Stoltenberg.

    Kam dál?
    Alianční plavidla trénují protiponorkový boj ve Středozemním moři (4.3. 2016)

    Zdroj: NATO

    ---

    Stoltenberg: Protiruské sankce by neměly být zrušeny

    Evropská unie by neměla zrušit sankce, které uvalila na Rusko kvůli anexi Krymu. Myslí si to generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Dokud Rusko nezmění své chování, ekonomické sankce by neměly být odvolány. Věřím, že na tomhle se většina lidí v Evropské unii shodne,“ prohlásil Stoltenberg v reakci na výrok německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, že EU by měla postupně své sankce rušit.

    Steinmeier současně tvrdí, že cvičení NATO ve východní Evropě by mohla zhoršit napětí mezi Ruskem a Západem. Stoltenberg uvedl, že Aliance se snaží vyhnout konfliktu s Moskvou, zároveň však musí dát najevo svůj postoj k ruskému agresivnímu chování. „Studená válka je za námi a my chceme, aby to tak zůstalo. Musíme však reagovat na to, že Rusko od roku 2000 ztrojnásobilo své vojenské výdaje, chová se čím dál tím agresivněji a použilo vojenskou sílu k tomu, aby změnilo hranice v Evropě,“ poznamenal generální tajemník NATO.

    Kam dál?
    Rozsáhlá ruská agrese není na pořadu dne, míní Pavel (20.6. 2016)
    Německo chce dialog s Ruskem i zadržovací doktrínu NATO (16.6. 2016)
    V Polsku začaly manévry Anakonda. Největší od pádu komunismu (7.6. 2016)

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    Ruští vojáci mohou být nasazeni velmi rychle, varuje americký generál

    Severoatlantická aliance zaostává za Ruskem ve schopnosti rychle nasadit početnější jednotky ve východní Evropě. Upozorňuje na to velitel amerických sil v Evropě generál Ben Hodges. „Rusové jsou schopní přesunout obrovské formace a spoustu vybavení na dlouhé vzdálenosti velmi rychle,“ uvedl generál Hodges. Podle něj je třeba, aby Aliance zvládla to samé.

    „To, čeho se obávám nejvíce, je volnost pohybu. Ruská nečekaná cvičení mě pokaždé překvapí a vyděsí,“ poznamenal velitel americké armády v Evropě. Od ruské anexe Krymu zorganizoval Kreml několik velkých vojenských cvičení poblíž hranic s Ukrajinou. „Rusové se mohou kdekoliv uvnitř Ruska pohybovat tak rychle, jak chtějí,“ konstatoval generál Hodges. Podle něj by mělo NATO vytvořit „vojenský Schengen“, který by osmadvaceti členům Aliance zaručoval také takovou svobodu pohybu.

    Kam dál?
    Pentagon: NATO postrádá sílu k obraně proti „ruské agresi“ v Evropě (10.6. 2016)
    Snahy o přátelství s Ruskem selhaly, varoval americký generál (2.3. 2016)

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    ---

    Největší vojenský letoun v současnosti vyrábí Čína

    Čínský strategický transportní letoun Xian Y-20 je největším vojenským letounem, který se v současné době vyrábí. Prázdný váží 110 tun a svou velikostí předčí i ruský Iljušin Il-76. Do roku 2015 tento rekord držel C-17 Globemaster III, jeho výroba však byla zastavena. Po Rusku a USA se Čína stala třetí zemí, která si vyvinula vlastní těžký transportní letoun.

    Xian Y-20 je schopen nést náklad o celkové váze 73 tun, včetně největšího čínského tanku ZTZ-99. Při plném naložení uletí 2 800 mil. S nákladem vážícím 40 tun dokáže uletět až 4 850 mil. Letoun by mohl sloužit například i jako tankovací cisterna pro další vojenská letadla, případně jako strategické řídící centrum pro koordinaci letounů a dronů. Letectvo Čínské lidové republiky obdrželo první dva kusy Y-20 v polovině června 2016. Dodání dalších kusů očekává v nadcházejících měsících.

    Kam dál?
    Made in China? Špionážní impérium chrlí zbraně nápadně podobné jiným (4.3. 2016)

    Zdroj: Popular Mechanics (USA)

    ---

    NATO odmítá výroky německého ministra o řinčení zbraní

    Vysocí představitelé Severoatlantické aliance a Spojených států kritizují výroky německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera o tom, že NATO ve východní Evropě řinčí zbraněmi. Navýšení aliančních vojenských cvičení u hranic s Ruskem podle nich neznamená eskalaci napětí, jak tvrdí Steinmeier.

    Německý ministr zahraničí prosazuje diplomatická jednání a dialog s Ruskem. „Neměli bychom současnou situaci rozdmýchávat řinčením zbraněmi a pronikavým válečným pokřikem. Ti, kteří věří, že symbolické tankové průvody na východní hranici NATO přinesou více bezpečí, se mýlí,“ prohlásil Steinmeier krátce poté, co NATO dokončilo dvoutýdenní vojenské cvičení v Polsku, kterého se zúčastnilo dvacet členských zemí Aliance včetně Německa.

    Kam dál?
    Německo: NATO podněcuje válku, cvičení zhoršují vztahy s Ruskem (20.6. 2016)
    Skončilo největší vojenské cvičení NATO od konce studené války (20.6. 2016)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media