natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Breedlove: Nálety v Hílmandu nebyly pod hlavičkou NATO

    4. září 2015  17:55

    Vrchní velitel sil NATO a amerických jednotek v Evropě generál Philip Breedlove. | foto: US DOD

    Breedlove: Nálety v Hílmandu nebyly pod hlavičkou NATO

    Jednotky NATO v Afghánistánu provádějí čistě výcvik, poradenství a pomoc Afgháncům, nebombardují afghánská území. Vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove se proto distancuje od leteckých úderů proti ozbrojencům hnutí Tálibán v provincii Hílmand, které jsou akcemi amerických sil, prováděné na rozkaz amerických velitelů. Do bojů v oblasti Musa Kala se NATO podle generála Breedlova nezapojuje a pokračuje ve své nebojové misi.

    Kam dál?
    Síly NATO a USA pomáhají Afgháncům vyčistit Hílmand od Tálibanců (29.8. 2015)

    Zdroj: Stars and Stripes (USA)

    ---

    V Litvě bylo slavnostně otevřeno velitelské centrum NATO

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg slavnostně otevřel jedno z nových velitelských center ve východní Evropě. Velitelská centra se kromě Litvy otevírají také v Bulharsku, Estonsku, Lotyšsku, Polsku a Rumunsku a podle Stoltenberga představují „velký krok směrem k vyšší soudržnosti a připravenosti“ v rámci NATO. Aliance chce mít všechna velitelství plně připravena před začátkem summitu ve Varšavě na podzim roku 2017. Prezidentka Litvy Dalia Grybauskaitė vítá nová zařízení v regionu, jejichž úkolem je zajistit „rychlý a efektivní“ přesun jednotek.

    Šest takzvaných předsunutých velitelských center (NFIU) má umožnit urychlené nasazení jednotek velmi rychlé reakce v případě krize. Každé velitelství se skládá ze zhruba 45-50 vojáků z hostitelské země i ze zahraničí. Jejich prací je zajistit praktické náležitosti pro nasazení jednotek, například zásoby paliva a vhodná místa pro základny.

    Kam dál?
    NATO aktivovalo nová velitelská centra v šesti zemích na východě (3.9. 2015)
    NATO otevře koordinační centrum v Sofii (3.9. 2015)

    Zdroj: BBC(Velká Británie)

    ---

    NATO zvyšuje svou přítomnost ve východní Evropě

    Budování velitelských center Severoatlantické aliance podél hranice s Ruskem má odradit ruského prezidenta Vladimira Putina od rozpoutávání nepokojů. Moskvě tento alianční krok dlouhodobě vadí, nicméně podle NATO nedošlo otevřením předsunutých velitelství k porušení slibu o neumísťování stálých jednotek na hranicích s Ruskem. Posádky velitelství nemají za úkol velet jednotkám, ale pomoci s přípravou cvičení a překonáváním logistických překážek.

    Ruský velvyslanec při NATO Alexandr Gruško obvinil Alianci z podněcování napětí a používání „logiky studené války.“ Velitelství budou podle něj živit „uměle vytvořenou konfrontaci“ s Ruskem, a jejich fungování je proti skutečným zájmům evropské a regionální bezpečnosti. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg naopak uvedl, že ve spojení s „předvojovými“ silami a posílenými cvičeními, budou mít tato opatření věrohodný odrazující účinek.

    Kam dál?
    Angela Merkel je proti trvalému rozmístění sil NATO na Východě (2.9. 2015)

    Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

    ---

    V obavách z ruské agrese Švédsko přehodnocuje svou neutralitu

    Švédský neutrální postoj, zastávaný již 200 let, je nahlodáván procesem evropské integrace a nově také vnímáním hrozby z Ruska – politici mluví o opuštění neutrality a vstupu do NATO. Švédská armáda se v zájmu snížení zranitelnosti státu zapojuje od 90. let do peacekeepingových operací, vojenských cvičení a některých misí NATO. Obavy z ožívajícího Ruska a růstu napětí po anexi poloostrova Krym Moskvou naklonily švédskou veřejnost blíže k členství v Alianci.

    Profesor politologie z univerzity v Göteborgu Ulf Bjereld si tento stav vykládá jako důsledek vnímané hrozby z Ruska a diskuse o neschopnosti švédské armády zvládnout své úkoly. Ruský velvyslanec ve Švédsku Viktor Tatarincev ovšem varoval, že Moskva by na takový krok mohla reagovat vojensky. Švédská vládnoucí koalice je nadále proti vstupu do NATO, v reakci na ruské agresivní chování však podporuje užší spolupráci s Aliancí.

    Kam dál?
    Švédsko by mělo vstoupit do NATO, sjednotila názor tamní opozice (2.9. 2015)

    Zdroj: Los Angeles Times (USA)

    ---

    SACEUR: IS je v Afghánistánu čím dál viditelnější

    Organizace Islámský stát (IS) proniká do Afghánistánu, uvedl vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove. Teroristická skupina IS zde sice nemá tak silné postavení jako v jiných částech světa, ale její přítomnost v Afghánistánu nás přesto znepokojuje, dodal generál Breedlove. Největším problémem není bojeschopnost organizace IS, ale její pronikání k lidem, navazování kontaktů, rekrutování a podobná činnost. Podle Breedlova bude nicméně pro skupinu IS velmi obtížné zapojit se do společnosti, protože vyznává jiný přístup k náboženství než většina Afghánců.

    Kam dál?
    Příznivci IS získávají území v Afghánistánu (30.6. 2015)

    Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

    voj; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media