natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Čechy v Afghánistánu čeká drsné klima

    17. března 2005  12:06
    Štíty pohoří Hindukúš doslova za humny, minimum zpevněných silnic, výkyvy teplot a nebezpečí malárie. Takové podmínky panují v okolí afghánského města Fayzabád, kde od března operuje čtyřicet českých průzkumníků v mírové misi ISAF.  

    Na půlroční misi odcestovalo čtyřicet průzkumníků včetně tří žen počátkem března. Velitel kontingentu Miroslav Vybíhal před odletem připustil, že v Afghánistánu existuje řada rizik, na které se jednotka intenzivně připravovala.

    "Od speciálních sil jsme sbírali hlavně praktické zkušenosti ze znalosti prostředí a geografických specifik oblasti," nastínil Vybíhal.

    Město Fayzabád, poblíž kterého čeští vojáci působí, leží v údolí řeky Panj v centrální části provincie Badakšan, přímo pod štíty pohoří Hindukúše. V oblasti převažuje nadmořská výška od 3200 do 5000 metrů.

    Údolí řeky a samotný Fyzabád pak leží v nadmořské výšce 1600 – 2600 metrů. Horský terén je mimo vyznačené cesty pro automobily prakticky neprůjezdný. Silnic se zpevněným povrchem je minimum a během jarního tání jsou na mnoha místech nesjízdné.

    Řeka Panj je během pozdního jara útočištěm ohromného množství komárů šířících malárii. Český kontingent je proto podle velitele zásoben léky a antimalariky.

    INFOGRAFIKA:

    Podle údajů amerického ministerstva obrany je oblast velmi specifická i klimatickými podmínkami. Jaro trvá jen dva měsíce od dubna do konce května. Počasí je v tuto dobu velmi nestálé. Drobné dešťové srážky trvají až osm dní v měsíci. V dubnu jsou běžné noční mrazy a na hřebenech hor sněžení.

    Během léta, od června do září, se průměrné teploty přes den vyšplhají až na 25 stupňů Celsia. V noci se pak teploty pohybují kolem 19 stupňů. Nejteplejší měsíce jsou červenec a srpen. Léto v okolí Fayzabádu je velmi teplé a suché. Dešťové srážky jsou v létě velmi řídké, doprovází je většinou bouřky. Na hřebenech hor trvá léto od poloviny července do konce srpna.

    Podzim, od října do listopadu, je všeobecně suší a chladnější než jaro. Srážky jsou sporadické a na hřebenech hor obvykle sněží. Zima trvá od prosince do března a provází jí velká oblačnost. Průměrné teploty přes den klesnou až na 4 stupně pod nulou. Mráz v noci dosahuje až 20 stupňů pod nulou. V horách platí nebezpečí lavin a teplota na hřebenech je až o 15 stupňů nižší než v údolích.

    "Víme, že tamní klimatické podmínky jsou úplně jiné než v České republice. Můžeme se zde setkat s denními teplotami kolem 40 stupňů, v noci naopak může teplota klesnout i na mínus 17 stupňů. Samozřejmě, že s těmito výkyvy počítáme," konstatoval na stránkách ministerstva obrany velitel 102. průzkumného praporu Jindřich Starý.

    Podle něj může jeho vojáky překvapit snad jen mentalita a myšlení místních obyvatel. "Jsem ale přesvědčen o tom, že naši vojáci jsou natolik dobře vycvičení, že komunikace bude probíhat na velmi dobré úrovni," doufá Starý.

    V okrese Fayzabád žije zhruba 150 tisíc obyvatel. Většinu tvoří Tádžikové, menšinu pak paštunské kmeny. Dosazeným guvernérem oblasti je etnický paštun Sayed Mohammed Ekram. Provincie Badakšan patří k jedné z hlavních afghánských oblastí, kde místní zemědělci pěstují mák pro výrobu opia.

     

    Na působení v misi se poslední týdny průzkumníci intenzivně připravovali i s elitními bojovníky z 601. skupiny speciálních sil, kteří loni v Afghánistánu pod americkým velením pátrali po teroristech.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media