natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Hoši na afghánskou misi

    30. ledna 2004  11:57
    Za dva měsíce možná budou v Afghánistánu po boku Američanů pátrat po teroristech v historicky první bojové operaci české armády. "Rizika možné smrti jsme si vědomi," říkají elitní bojovníci speciálních sil z Prostějova.  
    V tmavé místnosti armádního srubu sedí snad dvě desítky maskovaných mužů. Přes obličeje kukly, na těle neprodyšné oděvy pro dokonalé splynutí v lese nebo na sněhu.

    Ty dvě desítky lidí jsou malou částí kontingentu prostějovských speciálních sil, který by na jaře měl vyrazit do Afghánistánu lovit teroristy z Al-Kajdy. Velení armády před historicky prvním bojovým nasazením české armády uvolilo, aby se jinak přísně utajovaní bojovníci o svých pocitech a očekáváních před vysláním podělili s veřejností.

    "My jsme vojáci a naše rodiny s tím počítají. Rodiče i manželky vědí, co děláme a jsou připraveni na to, že se nemusíme vrátit," říká jeden z elitních bojovníků. Jméno si z pochopitelných důvodů nechává pro sebe. Jde o bezpečnost jeho samotného i rodiny.

    Možnost, že by některý z jeho kolegů při operaci zahynul nebo byl zraněn, si nepřipouští. "Stát se může cokoliv, ale jsme cvičení na to, abychom se přímým střetům vyhnuli," ujišťuje.

    On i ostatní bojovníci má za sebou už několik zahraničních misí, ať už pod nálepkou NATO nebo OSN. "Místa, kde jsem všude již byl, neprozradím. Můžete mi věřit, že zkušeností máme všichni mnoho," usmívá se.

    Během posledních měsíců celé jeho družstvo stále dokola cvičí a připravuje se na misi v Afghánistánu. Kromě bojových schopností a dovedností v přežití, vstřebávají vojáci i kvanta informací o oblasti, kam pojedou - geografické i politické.

    "Učíme se základy tamějšího jazyka. Jde jen o základní věci, ale i pár frází se může hodit. Celý jazyk se naučit nemůžete. Stačí, když místním lidem vysvětlíte, co po nich chcete," zdráhá se prozradit jaká slovíčka ve volných chvílích vzhledem k bojové náplni afghánské mise opakuje.

    Daleko důležitější je podle něj speciální "dril", kterým už několik měsíců všichni z jeho jednotky prochází. "Musíte naprosto bezmyšlenkovitě vědět, kam sáhnout třeba pro obvaz, zásobník s náboji nebo pro čokoládu...dril k tomu pomáhá, pořád to opakujete, v akci pak nemarníte drahocenný čas hledáním," popisuje.

    Důraz klade velení pochopitelně i na psychologickou stránku. "Pokud by pochyboval někdo o naší psychologické přípravě, pak bych mu přál zúčastnit se někdy našich cvičení pod dohledem psychologů. Tři týdny jste zakopáni v díře o dvou metrech, běžné potřeby vykonáváte do plastových pytlíků. Nesmíte se prozradit," přidává jako samozřejmost.

    "Víte, je to pro mě ohromná výzva. Jsem u nejlepší jednotky české armády a u takových skupin je vysoký předpoklad toho, že bude plnit úkoly podobné Afghánistánu," míní. "Nebude to jednoduchý podnik, ale já i moji lidé jsme na to připravení, je to naše práce," vysvětluje.

    Všichni členové týmu jsou bezmeznými kamarády, ve válce i v civilu. "Musíme se perfektně znát. Víte, že se na ně můžete spolehnout," konstatuje o své skupině.

    Ponorkové nemoci se nebojí, nikdy se sní prý nesetkal. "Zábava je v misi stále, pokud nejste zrovna někde nasazení přímo v boji. Nejlepším únikem a odreagováním je, když si můžete po několika hodinách bez hnutí třeba jen popovídat."

    Když hrozí, že v dlouhé misi atmosféra poněkud zhoustne, "přichází obvykle na řadu úryvky a vtípky z filmů," popisuje recept na dlouhé odloučení od domova a stále stejné tváře kolem sebe.

    Jednotka speciálních sil. Různé typy výstroje jsou pro specifické úkoly.

    Ve výcvikovém prostoru Hamry prostějovští příslušníci Speciálních sil stále dokola opakují akce, aby mohli bez obav vyrazit do Afghánistánu.

    Moderní padáky umožňují bojovníkům Speciálních sil seskoky z výšky až 13 kilometrů.

    Jednotka je nasazována do nejriskantnějších vojensko-politických akcí se strategickými cíli a zodpovídá se přímo národnímu velení.

    Tajný je počet příslušníků i jejich tváře a údaje o speciální výstroji a výzbroji. "Je to především kvůli bezpečnosti samotných vojáků a jejich rodin," vysvětlil velitel Ondrej Páleník.

    Jeden ze členů týmu jistí ostatní při přepadení automobilu.

    Tajný je počet příslušníků i jejich tváře a údaje o speciální výstroji a výzbroji. "Je to především kvůli bezpečnosti samotných vojáků a jejich rodin," vysvětluje velitel Ondrej Páleník.

    Speciálním silám z Prostějova přísluší jeden historický primát. Byla to první česká jednotka, která se účastnila operace NATO po vstupu do aliance.

    Příslušníci roty se zúčastňují společných cvičení s obdobnými elitními jednotkami členských států NATO. Předloni například cvičili s vojáky britské elitní SAS.

    Ostřelovači jsou maskováni pro úkryt v zasněžené přírodě.

    O účast v afghánské misi Trvalá svoboda požádali před víc jak rokem české speciální síly Američané.

    Ostřelovači jsou maskováni pro úkryt v zasněžené přírodě.

    Vojáci používají řadu zbraní a částí výstroje, kterou nosí jejich kolegové u běžných útvarů. Do akcí vozí speciální dalekohledy, brýle pro noční vidění, kamery a fotografické aparáty s velkým rozlišením.

    Příslušníci mají kromě standardních samopalů vzor 58 i devítimilimetrové speciály s tlumiči, které jiné české jednotky nepoužívají, malorážné i velkorážné nestandardní ostřelovací pušky, brokovnice a pistole, zbraně do budov, na likvidaci automobilů, běžné i jinde v armádě nepoužívané druhy nožů.

    Naposledy se k prostějovským průzkumníkům hlásilo na 600 mladých mužů. Uspělo pouze 26. Výběrové řízení probíhá celý týden.

    Vláda nově rozhodla o vyslání českých vojáků do bojové operace v lednu. Tento týden misi posvětili i senátoři. Poslanecká sněmovna by se vysláním bojovníků do Afghánistánu měla zabývat v únoru.

    Ještě před dvěma roky je znali pouze zasvěcení. O speciální elitní české jednotce v Prostějově nikdo nevěděl. Zlom přišel po útocích z 11. září.

    Hlavním úkolem jednotky je průzkum. V úkrytech dokáží bojovníci nepozorovaně přečkat i několik týdnů.

    Výcvikové středisko Hamry, kde elitní výsadkáři dokončují přípravy na Afghánistán.

    Po boku amerických komand mají prostějovští výsadkáři v Afghánistánu pátrat po zbytcích teroristických skupin a případně je i likvidovat.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media