natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Experti: Proces schvalování je pomalý

    3. února 2004  20:44
    Vyslání vojenských sil do zahraničních misí trvá České republice příliš dlouho, soudí experti. Proceduru by podle některých urychlila změna Ústavy nebo větší pravomoc vlády.  

    Poslanec Radim Turek z ČSSD, člen sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost:
    Dejme vládě možnost rozhodnout

    "Procedura potřebuje zjednodušit. V případě Sil rychlé reakce jde o zásah během několika dní, Parlament se nedokáže sejít tak rychle. Ve výboru jsme se napříč politickým spektrem shodli, že musíme být pružnější. O okamžitém vyslání do mise by rozhodla vláda, která je schopná zasednout během několika hodin. Pokud by kontingent musel zůstat v oblasti déle, další setrvání by poté záleželo na Parlamentu a obvyklé proceduře. V budoucnu by v Silách rychlé reakce mohly navíc působit další jednotky."

    Poslanec Hynek Fajmon z ODS:
    Podobné problémy řeší celá Evropa
    "Jestliže v rámci NATO budujeme nové Síly rychlé reakce, při jejichž nasazení jde o rychlost, musíme tomu přizpůsobit i procedurální záležitosti. Současná Ústava České republiky stanovuje, že o vyslání vojáků do ciziny rozhoduje celý Parlament. Svolání a schválení může však trvat mnohem déle než měsíc. Síly rychlé reakce mají zasáhnout kdekoliv v rozmezí od 5 do 30 dní. Zdlouhavý proces schvalování řeší v současnosti většina zemí v kontinentální Evropě. Obávám se, že ke změně naší Ústavy kvůli rozložení sil nedojde, ale pokud myslíme Síly rychlé reakce NATO vážně, k určitým změnám dojít musí."

    Politolog Petr Suchý, Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity v Brně:
    Američané mají jednoduchý princip

    "Jednoduchou proceduru vysílání jednotek do zahraničních vojenských operací mají Spojené státy. Systém je zcela odlišný než v České republice a vyplývá především z povahy amerického prezidentského systému. Proto má v této záležitosti hlavní slovo prezident. Poměrně málo na této skutečnosti změnil zákon o válečných pravomocech přijatý Kongresem v roce 1973 v reakci na vietnamský konflikt, kterým legislativa usilovala o posílení svojí role při rozhodování o vysílání ozbrojených sil do zahraničí. Proto prezident v této záležitosti stále zůstává dominantním aktérem, i když se pro svoje rozhodnutí snaží získat maximální podporu Kongresu. Jiná situace by vznikla v případě, že by USA hodlaly nějaké zemi formálně vyhlásit válku. V takovém případě má dle americké ústavy hlavní slovo Senát Kongresu USA."

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media