Moskva chce zpátky svůj vliv, proto je hrozbou, varoval Dobrovský

12. března 2009  13:47
Rusko se snaží obnovit svůj vliv, který ztratilo s rozpadem Sovětského svazu, soudí bývalý diplomat a politik Luboš Dobrovský. Podle něj tyto snahy Kremlu představují jednu z největších hrozeb současnosti.  

"Kreml směřuje k obnovení tehdejší sovětské vlivové pozice. Nebrat to na zřetel znamená zavírat oči před největšími hrozbami," prohlásil Dobrovský na mezinárodní konferenci k desátému výročí vstupu České republiky do NATO. - více o konferenci čtěte zde

Mezi důkazy podle něj patří loňská ruská vojenská invaze do Gruzie. "Okupaci Gruzie si předtím nikdo nedokázal představit," konstatoval dřívější československý ministr obrany Dobrovský.

V současných snahách o "smazání" napjatých vztahů Aliance s Ruskem vidí velikou chybu, protože tím demokratický svět prakticky "přiznává Rusku právo na okupaci Gruzie".

Dobrovský připomněl, že vstupem do Aliance se zcela změnil statut České republiky. "V ruských strategických dokumentech jsme se stali nepřáteli číslo dvě, hned za Spojenými státy," řekl Dobrovský.

Ruské snahy o znovunastolení velmocenského vlivu už nyní ovlivňují rozhodování NATO, tvrdí americký expert a bývalý zpravodajský důstojník Bruce Jackson. "Pokud by ruské otázky neovlivňovaly NATO, Aliance by fungovala lépe," prohlásil.

Větší spolupráci s Moskvou by naopak přivítal předseda Evropského bezpečnostního a obranného shromáždění Robert Walter. "Měli bychom se k Rusku stavět více jako partneři," uvedl.

inc, ivn natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.