Česko-slovenské nebe musí schválit parlamenty a podepsat prezidenti

16. února 2017  6:43
Projekt společné ochrany vzdušného prostoru České republiky a Slovenska jde do finále. Ministři obrany podepsali dohodu, která umožní českým letcům zasahovat nad územím Slovenska a obráceně. Upravuje také krizové situace jako například zásah proti letadlu unesenému teroristy.  
Letoun JAS-39 Gripen českých vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Bilaterální smlouvu podepsali ve středu v Bruselu ministři obou zemí Martin Stropnický a Peter Gajdoš. „Smlouvu teď musí ještě schválit parlamenty obou zemí a podepsat prezidenti. Platit by mohla od poloviny letošního roku,“ konstatoval Stropnický.

Smlouva upravuje spolupráci v případech, které nelze řešit v rámci systému protivzdušné obrany NATO. Jde především o situace, kdy by se civilní letoun ocitl v rukou teroristů, nebo vzájemnou výpomoc při výpadku schopností vzdušných sil jednoho státu.

Dohoda výslovně uvádí, že zásahy mohou zahrnovat i použití zbraní. V praxi by to znamenalo, že piloti by na území druhého státu mohli v nejkrajnějším případě „sestřelit“ letadlo, které by mohlo být použito k teroristické akci.

Belgické stíhačky střeží celý Benelux. Smí zasáhnout i proti únoscům

O případném zásahu ve společném vzdušném prostoru se bude rozhodovat podle vnitrostátního práva státu, na jehož by se zásah uskutečnil.

V samostatné historii Česká republika takovou podobnou smlouvu s žádným jiným státem sjednanou nemá. Jistou podobnou zkušenost má ale z roku 2002. Tehdy takovou krátkodobou dohodu uzavřela s USA kvůli summitu NATO v Praze. Umožňovala, aby americké vzdušné síly v případě potřeby zasáhly nad českým územím.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.