Ministr obrany odvolal šéfa Vojenské policie Kříže

13. února 2019  10:50
Ministr obrany Lubomír Metnar odvolal z funkce náčelníka Vojenské policie brigádního generála Pavla Kříže. Ve funkci má skončit 14. února, informovala tisková služba ministerstva obrany.  
Náčelník Vojenské policie Pavel Kříž | foto: AČR

„Dlouhodobě jsem nebyl spokojen se situací uvnitř Vojenské policie,“ řekl k důvodům odvolání Kříže ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Bližší podrobnosti ale nesdělil.

Ve středu ráno změny Metnar projednal se členy sněmovního Výboru pro obranu. Ministr tam podle některých účastníků jednání zdůvodnil odvolání řadou personálních a manažerských pochybení.

Od 15. února bude novým náčelníkem Vojenské policie plukovník generálního štábu Miroslav Murček.

Ten platí za zkušeného velitele a u Vojenské policie působí pětadvacet let. Řídil například Velitelství Vojenské policie v Olomouci. Za sebou má také pět zahraničních misí. Velel například výcvikové misi vojenských policistů v Iráku.

Kříž stál v čele Vojenské policie od června 2015. Po příchodu však čelil kritice za „porušení“ kariérního řádu, když se funkce náčelníka spojeného s generálskou hodností ujal jako podplukovník.

Kříž vystudoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni a absolvoval postgraduální studium na univerzitě v německém Greifswaldu se zaměřením na trestní právo. Pracoval také u německého soudu a v advokacii.

U Vojenské policie slouží 13 let. Během vojenské kariéry působil mimo jiné u útvaru speciálních operací Vojenské policie a absolvoval také americkou vojenskou školu JAG ve Virginii. Za sebou má rovněž nasazení v Afghánistánu.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.