Létající nosorožec zůstane kvůli úsporám v obraně na zemi

30. srpna 2011  14:09
Tradiční společné cvičení britské a české armády Flying Rhino (Létající nosorožec) se letos neuskuteční. Důvodem jsou armádní úspory. Jedny z největších vojenských manévrů v Česku každoročně sloužily k výcviku leteckých návodčích.  
"Na základě rozhodnutí ozbrojených sil Velké Británie byl v letošním roce změněn formát společného cvičení," potvrdil Zdeněk Zeman z velitelství Společných sil. Důvodem jsou úsporná opatření. "Aktivity spojené s reálnou činností vojsk na území České republiky byly zrušeny," dodal.

Návodčí
Jednotka leteckých návodčích (FAC - Forward Air Control) vznikla v české armádě teprve před pár lety a patří mezi ty elitní. Tváře, totožnost i počet návodčích armáda tají. Prestižní výcvik získali v Británii. Při skutečném bojovém nasazení návodčí rozhodují o tom, zda letecká munice dopadne přesně na zaměřený cíl. Slouží doslova jako oči pilotů. Jejich úkolem je často nepozorovaně proniknout i hluboko do týlu nepřítele, najít cíl a zaměřit ho. Podobně jako agenti často používají civilní převlek, musí se umět orientovat v neznámé zemi i splynout s tamějšími lidmi.

Cvičení se mělo uskutečnit na území České republiky od 19. do 30. září. Místo toho se čeští vojáci v omezené míře zapojí pouze do štábního cvičení Rhino Staff v Německu.

Flying Rhino slouží od roku 2003 především k výcviku předsunutých leteckých návodčích, kteří v bojových misích navádějí letouny na cíle ke zničení.

Čeští návodčí v současnosti působí v misi v Afghánistánu. Cílem každoročního britsko-českého cvičení je udržet nebo zvýšit bojovou kvalifikaci návodčích a procvičit navádění na pozemní cíle.

Kvůli tomu se manévrů účastní i dělostřelectvo. Flying Rhino je navíc příležitostí, kdy mají čeští letci možnost vyzkoušet laserem naváděné pumy, jak tomu bylo poprvé před dvěma roky.

Loni se do manévrů zapojily desítky letounů a tři tisícovky vojáků, především z Británie a Česka. Kromě dvou ročníků se manévry odehrávaly vždy na 22. základně letectva Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.