natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Létající nosorožec opět ovládne nebe nad Českem

    30. dubna 2010  11:38
    Na leteckou základnu u Náměště nad Oslavou přilétají první bojové letouny a vrtulníky z Británie. V pondělí tam začínají největší mezinárodní manévry na území Česka, do kterých se zapojí desítky letounů a tři tisícovky vojáků z několika zemí.  
    Už ve čtvrtek do Česka dorazily první britské stroje Tornado. Dnes by měly přiletět letouny Hawk a vrtulníky Lynx.

    V pondělí na letecké základně začínají tradičně největší mezinárodní manévry na našem území pod názvem Flying Rhino (Létající nosorožec). Po tři týdny budou ze základny startovat letouny a vrtulníky ke stovkám cvičných misí.

    Cvičení, které se v Česku koná už poosmé, má prověřit hlavně letecké návodčí, kteří v boji navádějí letouny na cíle ke zničení. Čeští návodčí v současnosti působí v misi v Afghánistánu. "Cílem je udržet nebo zvýšit bojovou kvalifikaci předsunutých leteckých návodčích, procvičit navádění na pozemní cíle a secvičit společnou koordinaci vedení ostrých střeleb letectva a dělostřelectva," uvedla mluvčí cvičení Sabina Introvičová.

    Předsunutý letecký návodčí
    Jednotka leteckých návodčích (FAC - Forward Air Control) vznikla v české armádě teprve před několika lety a patří mezi ty elitní. Tváře, totožnost i počet návodčích česká armáda přísně tají. Členové jednotky získali prestižní výcvik ve Velké Británii. Při skutečném bojovém nasazení návodčí rozhodují o tom, zda letecká munice dopadne přesně na zaměřený cíl. Jejich úkolem je tak nepozorovaně proniknout často i hluboko do týlu nepřítele, najít cíl a zaměřit ho. Podobně jako agenti často používají civilní převlek, musí se umět orientovat v neznámé zemi i splynout s tamějšími lidmi. Každoroční manévry Flying Rhino pak návodčím slouží jako možnost pro jejich certifikaci, tedy získání osvědčení k jejich bojovému nasazení.

    Cvičení bude probíhat na letecké základně v Sedleci, Vícenicích u Náměště nad Oslavou, ve vojenských výcvikových prostorech Brdy a Libavá a na území krajů Vysočina, Olomouckého, Pardubického, Jihomoravského, Moravskoslezského a Středočeského kraje. Do manévrů se zapojí dva tisíce zahraničních vojáků, především z Británie, a tisícovka z různých jednotek české armády.

    Kromě britských letounů a vrtulníků do cvičení jako každoročně zasáhnou stroje L-159, L-39 a vrtulníky českých vzdušných sil. Podobně jako loni se do manévrů zapojí i speciální alianční letoun včasné výstrahy AWACS. "Bude se pohybovat ve výšce kolem deseti kilometrů na okrajích republiky a bude celé cvičení řídit," konstatovala Introvičová.

    Létat se bude denně v pracovní dny od 8 hodin ráno do jedné hodiny po půlnoci, o víkendech letecký ruch vždy utichne. Piloty i návodčí letos čekají ve větší míře noční mise. "Návodčí potřebují vyzkoušet noční navádění letounů na cíl. Bojové akce v zahraničních misích se odehrávají většinou v noci," vysvětlila Introvičová.

    Z pozemních armáda nasadí bezpilotní prostředek Sojka III a radiolokátor ARTHUR. Britské pozemní sily budou cvičit s houfnicemi 155mm AS90 a minomety 86mm a Dánové budou zajišťovat protivzdušnou obranu s prostředkem HVM Rapier.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media