natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Kardinál Duka sloužil mši vojákům na Sinaji

    20. srpna 2015  17:42
    Za českými vojáky na Sinajském poloostrově se s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem vypravil i kardinál Dominik Duka. Na základně El Gorah působí 17 českých vojáků. Tři důstojníci na velitelství a 14 vojáků s transportním letounem CASA.  

    Kardinál Dominik Duka s kanadským generálem Dennisem Thompsonem na základně El Gorah na Sinajském poloostrově | foto: Armáda ČR

    Kardinál Duka přímo v kapli na základně celebroval pro vojáky mezinárodního kontingentu mši. Poněkud netradičně s ohledem na národnostní složení jednotek ji sloužil ve Španělštině a Angličtině.

    „Jsem zde jako zástupce církví, z nichž do armády přichází vojenští kaplani. I díky nim si umím vaši práci lépe představit a vážím si jí. To co vidím v praxi, mne pak v tomto pohledu na armádu jen utvrzuje,“ řekl Duka při setkání s vojáky.

    Historicky první cesta náčelníka generálního štábu české armády k pozorovatelské misi MFO na Sinaji (Multinational Force and Observers) měla především podpořit české vojáky.

    Armádní speciál zamířil z Prahy nejprve do egyptské Káhiry, kde se generál Bečvář setkal s poradcem egyptského ministra obrany pro mezinárodní vztahy Mohamedem El Keshkym. „Během tohoto setkání generálové hovořili i na téma možností vzájemné spolupráce mezi egyptskými a českými ozbrojenými silami,“ uvedl mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

    Odtud pak členové delegace na palubě letounu CASA zamířili již přímo na základnu El Gorah. MFO je mezinárodní organizace odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody z roku 1979 mezi Egyptem a Izraelem. Zároveň je jedním z klíčových komunikačních kanálů mezi oběma zeměmi.

    Bezpečnostní situace je v současnosti především v severní části poloostrova výrazně zhoršená kvůli teroristickým aktivitám sinajské odnože takzvaného Islámského státu. Většina útoků míří hlavně proti egyptským bezpečnostním silám, i přesto muselo velení pozorovatelské mise přijmout bezpečnostní opatření pro vlastní ochranu.

    Ředitelství MFO sídlí v Římě a její pobočky jsou v Káhiře a Tel Avivu. V současné době pak působí v rámci MFO přímo na Sinaji příslušníci ozbrojených sil dvanácti států: Austrálie, České republiky, Kanady, Kolumbie, Fidži, Francie, Norska, Itálie, Nového Zélandu, USA, Uruguaje a Velké Británie v celkovém počtu 1 667 osob.

    Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO už od roku 2009, kdy do struktur mise vysílá štábní důstojníky. Od listopadu 2013 přibyla i letecká jednotka v počtu 14 osob s letounem C-295M CASA.

    Podle velitele operace MFO kanadského generála Dennise Thompsona odvádějí čeští vojáci excelentní práci. Jen od poloviny května letecká jednotka se strojem CASA nalétala více než 140 letových hodin, přepravila přes 2 700 osob a 61 tun nákladu.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media