Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřeli 4 lidé, zraněných je přes 100

15. ledna 2019  14:17
Sebevražedný útočník zabil v noci na úterý v afghánském hlavním městě Kábulu nejméně 4 lidi. Přes 100 dalších lidí bylo při explozi vozidla napěchovaného výbušninami zraněno, uvedly afghánské úřady.  
Kábul v zimě | foto: RS

K dalšímu ze série bombových útoků došlo v pondělí v noci. V areálu „Green Village“ v Kábulu, kde sídlí řada zahraničních organizací a ambasád explodoval automobil naložený výbušninou.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedl, že při výbuch zabil nejméně 4 lidi a dalších nejméně 113 bylo zraněno. Sanitky je rozvezly do několika nemocnic ve městě. Německé ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mezi lehce zraněnými je i jeden německý policista.

K útoku se přihlásili islamisté Talibanu. Oblast, kde se pohybuje mnoho cizinců a která je velmi silně střežena afghánskými jednotkami a také soukromými bezpečnostními agenturami, je terčem útoků poměrně často.

Afghánské ministerstvo vnitra později potvrdilo, že tři z obětí patřily k vojenskému personálu a jeden mrtvý byl civilista. Mezi zraněnými pak bylo podle vnitra i 12 žen a 23 dětí.

Velitelství sil NATO v Afghánistánu útok označilo za opovržlivý. „Taliban musí přestat nadále zneužívat násilí proti vlastnímu lidu a přijít k jednacímu stolu,“ uvedl zástupce civilní mise Aliance Patrick Andrew.

Taliban dosud odmítal přímé mírové rozhovory s Kábulem navzdory tlaku ze strany Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a dokonce i Pákistánu s tím, že chce vyjednávat pouze se Spojenými státy.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.