natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Island žádá NATO a USA o ochranu

    24. července 2003  11:21
    Reykjavík, Brusel - Island žádá své alianční partnery v NATO o pomoc. Spojené státy totiž v rámci reorganizace svých ozbrojených sil v Evropě uvažují, že z Islandu stáhnou své čtyři stíhačky F-15. Představitelé strategického ostrova bez armády se obávají: "Ztratíme záruku naší bezpečnosti!"  

    Island proto požádal generálního tajemníka NATO George Robertsona, aby v této záležitosti ve Washingtonu intervenoval. Spojené státy po Robertsonově aktivitě zatím definitivní rozhodnutí o stažení letounů odložily, ale situace zůstává nadále napjatá.

    Spojené státy v rámci reorganizace sil v Evropě počítají s tím, že z Islandu stáhnout čtyři stíhačky. Na letecké základně v Keflaviku však nadále chtějí ponechat záchranné vrtulníky, protiponorkové letouny a rovněž i 1200 námořníků. Pentagon základnu totiž stále považuje za velmi důležitou pro průzkum Atlantiku.

    Island však namítá, že se stažením čtyř stíhaček ztratí ostrov záruku bezpečnosti. Premiér David Oddsson dokonce prohlásil, že "pokud k redukci dojde, USA budou muset z Islandu stáhnout všechny své síly do posledního muže."

    Ačkoliv Island nemá vlastní armádu, je všeobecně považován za vážené člena Severoatlantické aliance a to především kvůli své strategické geografické poloze. Takovou pozici si Island vydobyl především v dobách takzvané studené války.

    Americké ministerstvo obrany však argumentuje, že doba dvou nesmiřitelných mocenských bloků je dávno pryč a k držení stíhaček na ostrově není důvod.
    Experti se však shodují, že takový přístup USA by mohl vážně ohrozit vztahy jak s Islandem, který byl vždy oddaným spojencem, tak i s dalšími zeměmi NATO. Stažení jednotek by totiž mohlo znamenat porušení aliančních závazků Spojených států na ochranu svých partnerů z NATO.

    K redukci amerických sil na Islandu už došlo v roce 1994, kdy Pentagon stáhl osm nadzvukových  letounů. Čtyři stíhačky F-15 měly být na základně v Keflaviku dislokovány trvale s tím, že v roce 2001 Pentagon přítomnost letounů na ostrově opět přehodnotí. Po teroristických útocích z 11. září však Spojené státy kvůli své vlastní bezpečnosti další rozhodnutí odložily na neurčito. Problém se vrací až nyní, kdy Pentagon připravuje masivní reorganizaci svých sil v Evropě.

    Kromě Islandu se totiž hovoří i o stahování části sil z několika základen v Německu. Jak před časem oznámil vrchní velitel amerických sil v Evropě James Jones, "USA potřebují menší, pružnější a účinnější jednotky, které budou schopny zasáhnout kdekoliv na světě."

    Jones navíc vyzval k redukci počtu vojáků i další členské státy aliance. V součtu víc jak 2 miliony vojáků členských států NATO, jsou podle něj zbytečné.
    Pentagon proto podle něj v rámci své reformy počítá s tím, že ve světě vytvoří jen několik strategických základen, které by měly americkým silám umožnit efektivně a podstatně rychleji zakročit v případě potřeby kdekoliv.

    Jones upřesnil, že konkrétně by Spojené státy v budoucnu mohly působit daleko významěji v Africe a to především v její severní části a na pobřeží Středozemního moře. Právě tam totiž podle něj mohou mít výcvikové tábory teroristické organizace a své útočiště tam hledají i narkomafie. "Afrika se brzy stane další výzvou pro NATO a Spojené Státy. Musí však přijít reforma," řekl Jones.

    inc, Natonews natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media