Gripeny vyprovodily „němý“ vietnamský boeing

18. dubna 2006  10:55
Stíhačky Jas-39 Gripen mají za sebou další ostrý start. Před šestou hodinou ranní piloti dohonili letoun Boeing 737 vietnamských aerolinií, který nekomunikoval s řízením letového provozu.  

ČTĚTE TAKÉ:
On-line rozhovor s velitelem čáslavské základny

"Zhruba ve tři čtvrtě na šest jsme dostali signál k ostrému startu," řekl natoaktual.cz mluvčí čáslavské základny Michal Prejzek. Dvě stíhačky Jas-39 Gripen okamžitě odstartovaly k dopravnímu letounu, který nekomunikoval s řízením letového provozu.

"Letoun stíhači dohonili nad Pardubicemi ve výšce dvanáct kilometrů a identifikovali ho jako Boeing 737 vietnamských aerolinií," popsal události Prejzek.

Zhruba po pěti minutách se stíhačům podařilo s posádkou letounu navázat spojení na nouzové frekvenci a po chvíli letoun obnovil spojení i s řízením letového provozu.

"Dopravní letoun stíhačky doprovodily zhruba k hranicím u Karlových Varů, kde si jej převzali němečtí kolegové," dodal Prejzek. Další ostrý start gripenů přišel přesně v den výročí jejich prvního roku služby v českých vzdušných silách. - více zde

V roce 2005 nalétali čáslavští piloti s novými letouny přes 900 letových hodin. Mají za sebou i několik ostrých startů, kdy pomáhali civilním letounům, které nenavázaly spojení s řízením letového provozu při přeletu nad Českou republikou.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.