Lebky, Picasso, modelka i ohnivák? Jak letci zdobí tygří gripeny

20. května 2018  19:43
Tygří letka českých stíhačů s gripeny svádí na prestižním cvičení v Polsku souboje s dalšími elitními letci NATO. Na každoroční „Tiger Meet“ takřka vždy jeden ze strojů dostane originální zbarvení.  
Motiv českého gripenu pro cvičení tygřích letek v roce 2009 | foto: Milan Nykodym
galerie Výroční Gripen 211. letky pro prestižní cvičení tygřích letek NATO Výroční Gripen elitní 211. letky pro prestižní cvičení tygřích letek NATO Výroční Gripen elitní 211. letky pro prestižní cvičení tygřích letek NATO Výroční Gripen elitní 211. letky pro prestižní cvičení tygřích letek NATO. Za... Gripen elitní 211. tygří letky z Čáslavi na cvičení Tiger Meet ve Francii Gripen elitní 211. tygří letky z Čáslavi na cvičení Tiger Meet ve Francii Gripen elitní 211. tygří letky z Čáslavi a stroj Rafale francouzské Escadron de... Nové zbarvení jednoho z českých gripenů pro cvičení tygřích letek Nové zbarvení jednoho z českých gripenů pro cvičení tygřích letek

Přinášíme kompletní přehled, jaké motivy už nadzvukové letouny českých vzdušných sil v uplynulých letech zdobily.

Ztvárnění tygří příslušností je jedním ze symbolů, kterými se letouny a vrtulníky elitních letek NATO pyšní. V případě pronajatých gripenů ve službách českých vzdušných sil však nejde o malbu, ale o speciální samolepící fólie.

Fotografie

Motiv šavlozubého tygra pro cvičení elitních tygřích letek NATO v roce 2010
Zbarvení českého gripenu pro prestižní cvičení Tiger Meet v roce 2011
Gripen elitní 211. tygří letky z Čáslavi na cvičení Tiger Meet ve Francii
Gripen 211. taktické letky z Čáslavi v nových barvách pro elitní cvičení Tiget Meet v Norsku

Na jejich pořízení se v minulosti letci většinou skládali. V posledních letech náklady na polep stroje elitní letky hradí výrobce letounů Saab. Stíhači na rozdíl od kolegů s vrtulníky nemohou nechat pomalovat celý stroj.

Dalším omezením jsou pak předpisy, které jasně stanovují, jak má být umístěn výsostný znak ČR na ocasní ploše letounu.

Na prestižní každoroční cvičení Tiger Meet čeští letci z čáslavské 211. taktické letky dosud připravili už osm různých motivů. Speciální zbarvení pak měly gripeny také k různým příležitostem. Ten nejnovější, se kterým v těchto dnech svádějí souboje a plni desítky různých cvičných misí v Polsku, je ve znamení českých národních barev a má připomínat sto let od vzniku československého letectva.

Je tak trochu jiný, než všechny předchozí. Většinou totiž letouny zdobily různě stylizované podoby tygra. Například loni motiv pojmenovaný „Wildcat“ s částečně překrytou tváří topmodelky Simony Krainové stylizované do podoby tygřice získal stříbro v soutěži nejlepších ztvárnění tygří příslušnosti.

Podobně v roce 2013 získali druhé místo za netradičního „tygra od Picassa“, když předlohou byla tvorba australské výtvarnice Karin Zellerové.

Abstraktním motivem čeští letci trochu riskovali, přeci jen letky z ostatních zemí volili vždy ztvárnění symbolické šelmy tradičnějším způsobem. „Nenechá nikoho citově neutrálním. Buď se vám picasso tygr líbí a milujete ho nebo ho opačném případě nenávidíte,“ říkal tehdejší velitel 211. letky Jaroslav Míka.

Mezi leteckými fandy velmi ceněným motivem byl pak motiv lebky „šavlozubého tygra“ z roku 2010. Právě tehdy se elitní česká 211. letka stala právoplatným členem tygří asociace NATO a na cvičení v Nizozemsku se hned stala absolutně nejlepší tygří letkou mezi spojenci.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.