natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Experti: Putin jen přiostřil svůj slovník

    13. února 2007  12:42
    Je ostrá kritika ruského prezidenta Vladimira Putina na adresu USA během konference v Mnichově začátkem další studené války? Experti soudí, že jde jen o rétorické cvičení Kremlu a Putinovu snahu o posílení svého postavení na domácí i zahraniční politické scéně.  

    Putin během víkendové konference v Mnichově nezvykle ostře kritizoval americkou politiku, rozšiřování NATO i chystaný protiraketový systém v Česku a Polsku. Obvinil USA, že se snaží silou prosazovat veškeré svoje představy, což komplikuje řešení řady mezinárodních krizí. - více zde

    Břetislav Dančák, Mezinárodní politologický ústav
    Nejde o obnovení studené války. Putin cítí, že evropští spojenci USA nejsou jednotní. Uvědomuje si strategické možnosti Ruska v podobě energetických surovin. Od zostření svého slovníku si slibuje zvýšení prestiže Ruska v mezinárodních otázkách. Rozhodně nehrozí žádná ostrá konfrontace.

    Petra Kuchyňková, analytička Centra pro studium demokracie a kultury
    Putin ukazuje svaly, snaží se upevnit vliv na domácí i zahraniční politické scéně, blíží se totiž volby v Rusku. Putin si zkrátka vytváří pozici a hlavní snahou ruské zahraniční politiky vždy byly snahy neztratit velmocenskou roli.

    Na rozdíl od studené války Putin nehrozí jadernými zbraněmi, ale energetickými zdroji, které mohu představovat vážný problém jak pro tranzitní země, tak pro konečné odběratele ruské ropy a zemního plynu.

    Petr Suchý, politolog z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity v Brně
    Putinovo vystoupení na konferenci v Mnichově není dobré přeceňovat. Spíše je třeba ho vnímat jako standardní rétorické cvičení Kremlu, které se neodehrálo ani poprvé, ani naposledy.

    Odmítnutím přikládat Putinovým slovům zásadnější význam lze alespoň nějakým způsobem dát Moskvě najevo několik skutečností: že se nepíše rok 1945 ani 1968, že dohody z Jalty jsou minulostí, a že pouhá rétorika z Ruska opět supervelmoc neučiní.

    Přijetí protiopatření vůči americkým protiraketovým systémům už slibovali Putinovi předchůdci z Kremlu Andropov, Černěnko i Gorbačov. Vždy zůstalo jen u slov. Hodlá-li Rusko zareagovat vybudováním vlastního protiraketového systému, kryjícího jeho rozsáhlé území, případně další oblasti Euroasie, nelze, než ho v takovém úsilí podpořit.

    Jan Závěšický, Mezinárodní politologický ústav
    Putin v Mnichově rozhodně nezahájil další kolo studené války. Mnohé projevy ruské provenience často směřují do řad západních spojenců velmi kriticky. Skutečností zůstává, že Rusko, stále více integrované do světové ekonomiky, je racionálním mezinárodněpolitickým aktérem.

    V intencích budování americké protiraketové obrany, evropské a americké politiky vůči třetím zemím a regionům, jakými je Balkán a Kosovo nebo státy střední Asie, se může Kreml cítit politicky "ohrožen". Srovnání se nabízí se dvěma posledními rozšíření NATO.

    Vojensky zůstává Rusko světovou velmocí a navíc je reálné, že v oblasti zbrojního exportu dohání USA. Energetika zůstává ekonomickou a politickou prioritou a zde se Rusové řídí specifickou tržní logikou bez větších výstředností.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media