Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Estonský špion prodával tajné informace NATO

26. února 2009  16:41
Estonský špion prodával tajné informace NATO
Herman Simm, bývalý šéf bezpečnostní sekce estonského ministerstva obrany, se ve středu přiznal k velezradě. Soud, který se z bezpečnostních důvodů odehrával za zavřenými dveřmi, obžalovanému vyměřil trest dvanáct a půl roku odnětí svobody. Jako odškodné estonskému ministerstvu obrany má Simm zaplatit v přepočtu 1,7 milionu dolarů. Jméno země, pro níž výzvědnou činnost vykonával, přímo označeno nebylo. Vyšetřovatelé ale tvrdí, že předal téměř 3000 dokumentů Rusku, za což měl obdržet více než 100 000 dolarů. Kreml jakoukoliv spojitost s případem popřel. Severoatlantická aliance záležitost odmítla komentovat.

Podle vyšetřovatelů Simm od roku 1995, kdy nastoupil na estonské ministerstvo obrany, dodával tajné informace ruské kontrarozvědce (SVR). V roce 2000 se na témže ministerstvu stal šéfem bezpečnostní sekce a měl přístup utajovaným dokumentům, jež se týkaly komunikačních a pozorovacích systémů NATO. Podle šéfa bezpečnostního výboru estonského parlamentu Jaanuse Rahumagiho si Simm účast v „takové velké hře“ užíval. „Měl rád tajnůstkářství a špionážní prostředí.“

Čtěte také:
Ministr: Špionážní aféra nedělá z Estonska odpadlíka

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Zásobovací trasa NATO v Uzbekistánu a Turkmenistánu schválena
Turkmenistán a Uzbekistán vyslovily souhlas s přepravou nevojenského materiálu NATO směřujícího do Afghánistánu přes svá území. Povolení k transitu nevojenského materiálu oznámili prezidenti obou středoasijských států. „Nemáme nic proti tomu, aby byl náš vzdušný prostor použit pro přepravu humanitárního nákladu,“ komentoval záležitost turkmenský prezident Kurbanguly Berdymukhamedov.

Oba státy sdílí s Afghánistánem společné hranice a v minulosti daly najevo snahu o posílení spolupráce se Severoatlantickou aliancí. Podobnou dohodu o přepravě zásob pro své jednotky do Afghánistánu si NATO už dříve vyjednalo s Ruskem.

Čtěte také:
NATO: Uzavření základny v Manásu zásobování neovlivní
Nové zásobovací trasy NATO do Afghánistánu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rusko doufá v oteplení vztahů s NATO
Ruský velvyslanec při Severoatlantické alianci Dmitrij Rogozin prohlásil, že jeho země může v březnu formálně obnovit vztahy s Aliancí a pozval jejího šéfa na schůzku Šanghajské organizace spolupráce (SCO) zaměřenou na situaci v Afghánistánu. „Předložili jsme principy, na kterých lze podle našeho mínění budovat budoucí vzájemnou spolupráci,“ uvedl Rogozin v interview pro agenturu Itar-Tass poté, co se v Bruselu zúčastnil neformálního setkání s velvyslanci NATO.

Rogozin se podle svých slov ještě sejde s generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem, aby si oba „sladili hodinky“. Pozvání na ministerské zasedání SCO v Moskvě, jež se má soustředit na Afghánistán, prý podle mluvčí Aliance Carmen Romero Scheffer skutečně obdržel a „zabývá se jím“. „Afghánistán představuje pro NATO velký problém. Železniční přeprava nevojenského materiálu, která půjde také přes Rusko, ještě pořád není v provozu, zatímco ztráty mezi afghánským civilním obyvatelstvem a v řadách jednotek NATO stoupají,“ dodal k situaci ve válkou zkoušené zemi Rogozin.

Čtěte také:
Nové zásobovací trasy NATO do Afghánistánu
Rusko požaduje novou bezpečnostní spolupráci

Zdroj: The Montreal Gazette (Kanada)

---

Afghánské poslankyně navštívily sídlo NATO
Delegace poslankyň afghánského parlamentu ve středu zakončila třídenní návštěvu centrály Severoatlantické aliance v Bruselu. Poslankyně obou komor afghánského Národního shromáždění se během své návštěvy zúčastnily několika schůzek s aliančními představiteli, při kterých se diskutovala role afghánských žen při zajištění stability země.

Podle tiskového prohlášení NATO jsou tato setkání součástí probíhající alianční iniciativy, v jejímž rámci se mají „ženy zúčastnit konstruktivního dialogu o otázkách spojených se stabilitou, rekonstrukcí a rozvojem Afghánistánu.“ Při setkáních se probíraly zejména krátkodobé a dlouhodobé strategicko-politické cíle mise ISAF v Afghánistánu stanovené v dubnu Bukurešťskou deklarací.

Zdroj: Middle East Times (USA)  

---

Ve středoafghánské provincii zahájena operace proti Talibanu
Jednotky afghánské armády a alianční mise ISAF zahájily operaci proti povstalcům v oblasti Jalrez v provincii Wardak v centrálním Afghánistánu. Vyplývá to z aliančního prohlášení zveřejněného ve středu.

Podle něj se za poslední rok jedná o první ofenzivu mezinárodních jednotek v této provincii. „Mise ISAF těsně spolupracuje s afghánskými úřady při koordinované snaze o posílení své přítomnosti v údolí Jalrez,“ uvádí se v prohlášení.

Zdroj: Xinhua (Čína)

vtr natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.