Do Ostravy dorazí tajfuny ze čtyř zemí

16. srpna 2011  0:01
Zajímavé setkání slibují zářijové Dny NATO v Ostravě a Dny vzdušných sil. Během unikátní přehlídky se na ostravském letišti potkají nejmodernější nadzvukové letouny Eurofighter Typhoon hned ze čtyř zemí - Británie, Itálie, Německa a Rakouska.  
Britské Královské letectvo návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě premiérově představí nejnovější verzi bojového letounu Typhoon s označením FGR.4, který britské letectvo teprve postupně zařazuje do výzbroje. Právě tyto stroje se momentálně účastní letecké kampaně nad Libyí.

"S novým typem Typhoonu, který bude mít na statické ukázce dokonce dvojnásobné zastoupení, se v České republice premiérově představí 6. squadrona RAF ze základny ve skotském Leuchars, jejíž činnost byla loni po tříleté pauze obnovena," uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které akci na ostravském letišti připravuje. Vyzbrojena novými Typhoony nyní zodpovídá za protivzdušnou obranu severní části britských ostrovů.

Dny NATO v Ostravě
Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Vstup na akci je zdarma. Letošní jedenáctý ročník proběhne 24.- 25. září. Loni akci navštívilo 185 tisíc lidí. Mezi největší lákadla patřil americký strategický bombardér B-52H Stratofortress, který by měl být k vidění i letos.
www.natodays.cz

Na mošnovské letiště dosud vždy přilétaly britské Typhoony verze F2 ze základny v Coningsby, odkud tyto stroje v září 2007 dorazily na svou středoevropskou premiéru. "Varianta FGR.4 má proti starší variantě F.2 rozšířené spektrum činností i o použití proti pozemním cílům, kdy k těmto úkolům využívají přesně naváděnou munici, reprezentovanou například laserovými pumami," řekl Jan Čadil, šéfredaktor časopisu Letectví + Kosmonautika.

Vedle strojů v britských barvách se v Ostravě představí na statické ukázce také "tajfuny" italského a německého letectva. Letošní účast německého Eurofighteru Typhoon na statické ukázce potvrdil přímo německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg.

Diváci se ale také mohou těšit na několikaminutový průlet rakouského stroje Eurofighter Typhoon nad mošnovským letištěm. Nebudou však přistávat a ihned poté se vrátí zpět na svou domovskou základnu Hinterstoisser u Zeltwegu. "Průlet jsme měli přislíben i loni, kdy byl na poslední chvíli kvůli technickým potížím odvolán, stejně jako statika německých strojů. Doufáme, že letos se Typhoonům potíže vyhnou a diváci se průletu dočkají," konstatoval Pavlačík.

Plnohodnotné letové vystoupení rakouského Typhoonu podle něj bohužel není možné vzhledem k aktuálně platným rakouským předpisům. Průlet je totiž standardní rakouskou formu prezentace tohoto nejmodernějšího stroje na všech akcích mimo území Rakouska.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.