Dunící tanky, stíhačky i likvidaci teroristů viděly statisíce lidí

20. září 2015  9:03,  aktualizováno  16:53
Dobývání nepřátelské osady plné efektních pyrotechnických efektů, stíhačky na nebi nebo likvidaci teroristů. To vše měli možnost vidět návštěvníci Dnů NATO v Ostravě. Na mošnovské letišti jich o víkendu přišlo takřka čtvrt milionu.  
Letouny L-159 Alca předvádějí simulovaný letecký úder ne pozice nepřítele na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Speciální protiteroristická jednotka jordánské armády složená z žen na Dnech... Dny NATO v Ostravě Dny NATO v Ostravě Dny NATO v Ostravě Komando jordánské armády složené z žen na Dnech NATO v Ostravě Švédská obrněná technika v obležení návštěvníků Dnů NATO v Ostravě Skupina operativního nasazení a Kriminálný úrad Finančnej správy SR zasahuje... Letouny L-159 Alca předvádějí simulovaný letecký úder ne pozice nepřítele na... Letoun F-16 řeckého Zeus týmu na Dnech NATO v Ostravě předvedl dynamickou...

Už první den víkendové show přilákal na ostravské letiště 155 tisíc lidí. V neděli pak 70 tisíc, dohromady tedy 225 tisíc, čímž byl už podruhé za sebou vyrovnán absolutní divácký rekord v patnáctileté historii akce, který je 225 tisíc lidí.

„Návštěvnost potvrdila status největší bezpečnostní show v Evropě,“ konstatoval za organizátory Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000.

Program jsme sledovali v podrobné online reportáži

Mezi divácky atraktivní pozemní ukázky druhého dne bude patřil zákrok českých a polských policejních jednotek na řídící věž celé akce. Speciální týmy s pyrotechniky a odstřelovači obsadil okolí věže a další policisté z přistavených vozů plošinu na vrcholku budovy, aby osvobodili rukojmí.

Bitevníky L-159 českých vzdušných sil vystřelují klamné cíle proti zasažení tepelně naváděnými střelami v ukázce na Dnech NATO v Ostravě

Bitevníky L-159 českých vzdušných sil vystřelují klamné cíle proti zasažení tepelně naváděnými střelami v ukázce na Dnech NATO v Ostravě

Dunění těžké armádní techniky včetně obrněnců a tanku provázelo ukázku bitvy o osadu. Akce začala výsadkem průzkumníků. Vojáci 7. mechanizované brigády pak s technikou a leteckými údery bitevníků L-159 a vrtulníku Mi-24 simulovaných efektními pyrotechnickými efekty obsadili improvizovanou vesnici.

Oheň a kouř provázel také zásah pořádkové jednotky policie proti skupině výtržníků. Ti v ukázce zapálili automobily, demolovali autobus a útočili na přijíždějící policisty. Pořádková policie je ale za pomocí zásahových výbušek a vodního děla zpacifikovala.

Polská akrobatická skupina Orlik na osmi cvičných turbovrtulových strojích PZL-130 ukázala skvělou show podpořenou exoticky znějícím komentářem.

Diváci měli možnost sledovat ukázku vrtulníku Lynx Mk.8 ve zbarvení Royal Navy. Lynx patří mezi nejrychlejší vrtulníky na světě a běžně dosahuje rychlosti přes 400 km/h.

Kromě plánovaných letových ukázek nedělní program zpestřil zajímavými průlety americký transportní letoun C-17 Globemaster a alianční stroj včasného varování E-3A AWACS s charakteristickou kruhovou anténou na hřbetě.

Fotografie

Dny NATO v Ostravě
Letoun F-16 řeckého Zeus týmu na Dnech NATO v Ostravě předvedl dynamickou ukázku umocněnou atraktivní stylizací hudebním sestřihem, v němž zazněla krátce i řecká hymna
Tank T-72M4 CZ na Dnech NATO v Ostravě v akčním představení svých jízdních vlastností
V jedné z ukázek se teroristé zmocnili řídící věže Dnů NATO a vezmou rukojmí. Vysvobodí je zásahové jednotky české a polské policie

Ten měl původně přiletět i na statickou ukázku, ale kvůli operačnímu vytížení byla jeho účast zrušena. Pro diváky ale měl mimořádně předvést takzvaný „touch and go“ manévr neboli simulaci přistání s následným odletem.

Samotnému závěru programu dominoval plánováný hromadný odlet Švédské historické letky se stroji Tunnan, Draken a Viggen ve formaci. Stejně tak Mošnov opustila i francouzská skupina RAMEX Delta s třemi stíhacími letouny Mirage 2000N.

Doslova zaplaveny davem návštěvníků byly už v sobotu letouny na statických ukázkách, především americký bombardér B-52, konvertoplán Osprey nebo létající tanker KDC-10. Například posádka amerického legendárního bombardéru v sobotu trpělivě popisovala možnosti stroje ještě dlouho po skončení programu.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.