Výsadkáře spolkl obří letoun i s vozidly, odletěli na manévry NATO

12. června 2015  13:36
Krátce po poledni odstartoval z pardubického letiště strategický transportní letoun C-17 Globemaster. V jeho útrobách se ukrývala třicítka chrudimských výsadkářů i s bojovými vozidly Kajman. Zamířil do Polska na rozsáhlé manévry Sil velmi rychle reakce NATO.  
Chrudimští výsadkáři před odletem na cvičení Sil velmi rychlé reakce NATO | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Letoun C-17 s českými výsadkáři odlétá na cvičení Sil velmi rychlé reakce v... Chrudimští výsadkáři před odletem na cvičení Sil velmi rychlé reakce NATO Chrudimští výsadkáři před odletem na cvičení Sil velmi rychlé reakce NATO Alianční letoun C-17 Globemaster na pardubickém letišti Nakládání bojových vozidel „Kajman“ do letounu Globemaster na pardubickém... Nakládání bojových vozidel „Kajman“ do letounu Globemaster na pardubickém... Nakládání bojových vozidel „Kajman“ do letounu Globemaster na pardubickém... Nakládání bojových vozidel „Kajman“ do letounu Globemaster na pardubickém... Nakládání bojových vozidel „Kajman“ do letounu Globemaster na pardubickém...

Do útrob aliančního letounu ze základny v maďarském Pápa vojáci naložili hned šest bojových vozidel Land Rover „Kajman“ s vybavením. Celá nakládka přitom netrvala ani půl hodiny.

Hrotové jednotky

Expediční síly NATO o síle asi 5 tisíc vojáků, jejichž úkolem je okamžitě reagovat na bezprostřední ohrožení členů Aliance, již fungují. Zatím ale v provizorní podobě a tvoří je vojenské jednotky Německa, Norska, Nizozemska a některých dalších zemí. Německo do jednotek nabídlo až 2 700 vojáků včetně letectva a námořnictva, Nizozemsko přibližně 2 500 a Norsko až 1 000. Reagovat mají v řádech hodin. K tomu mají mít připravené také potřebné logistické zázemí ve východních státech a na místo cestovat na lehko, avšak velmi rychle. V Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku a Bulharsku kvůli tomu vzniknou zvláštní integrační jednotky s prvky velení a řízení a předsunutými sklady s výstrojí a zásobami.

„Na tohle jsme připravení. Všechno je natrénováno tak, aby nakládání trvalo co možná nejkratší dobu. Moji vojáci jsou zvyklí létat, i když trochu jinak,“ konstatoval velitel 43. výsadkového praporu Róbert Dziak.

Po přistání ještě na vojáky čeká asi devadesátikilometrová cesta po vlastní ose. „Celé cvičení má demonstrovat naši připravenost zasáhnout v případě jakéhokoliv ohrožení,“ dodal Dziak.

Letoun se na pardubické letiště ještě v pátek jednou vrátí a naloží stejný počet vojáků i vozidel, aby je přepravil do Polska. Tam se Češi ve výcvikového prostoru Žagaň zapojí do cvičení Nobel Jump, které má otestovat reakci v případě ohrožení některého ze spojenců.

„Cvičení ma za úkol prověřit, jakým způsobem jsou naši vojáci schopni se přesunovat na větší vzdálenosti. Zkoušíme. Čekal jsem, že to bude trvat déle. Jsem velmi mile překvapen,“ řekl velitel Pozemních sil Ján Gurník, který akci sledoval.

Jde o druhou fází testu takzvaných hrotových jednotek, které v případě ohrožení mají dorazit na pomoc v řádu hodin. Čeští výsadkáři jsou jejich součástí.

Už v dubnu si vojáci ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi vyzkoušeli vyhlášení poplachu, co nejrychlejší shromáždění na základně, přípravu výstroje a materiálu a cvičný přesun na letiště a nádraží. Tentokrát je čeká realistické nasazení.

První část ze 150 vojáků už v úterý vyrazila z Chrudimi, naložila techniku na připravené vagony na pardubickém nádraží a zamířila na západ Polska po železnici. Druhou, bojovou část, přepravuje letoun.

Fotografie

Letoun C-17 Globemaster na letišti v Pardubicích
Chrudimští výsadkáři před odletem na cvičení Sil velmi rychlé reakce NATO
Chrudimští výsadkáři před odletem na cvičení Sil velmi rychlé reakce NATO
Nakládání bojových vozidel „Kajman“ do letounu Globemaster na pardubickém letišti

První část už v Polsku připravila pro hlavní bojové síly veškeré zázemí. V sobotu by se čeští vojáci měli hlasit společnému nizozemsko-německému velení.

Cvičení Noble Jump se účastní zástupci armád devíti zemí NATO a více než 2100 vojáků. Češi se zapojí do činnosti mezinárodních jednotek, zúčastní se společných cvičení v praxi, nácviku střeleb z minometu, přepadu nepřátelského stanoviště nebo obrany vlastního velitelského stanoviště.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.