České gripeny v Pobaltí cvičí elektronický boj

14. července 2009  14:34
Čeští piloti s letouny Jas-39 Gripen se v Pobaltí zapojili do speciálního cvičení NATO zaměřeného na elektronický boj. Během cvičných letů simulují nepřátelské cíle a útočí na protivzdušnou obranu pobaltských zemí.  

Prohlédněte si fotogalerii

Na území Litvy, Lotyšska i Estonska začaly rozsáhlé manévry NATO, které jsou zaměřené na elektronický boj.

Do cvičení se zapojili i čeští letci s letouny JAS-39 Gripen, které v současnosti v rámci alianční mise Air Policing chrání vzdušný prostor nad pobaltskými zeměmi.

Z litevského letiště Šiauliai společně s nimi startují i britští letci s rušícími letouny Dassault Falcon DA-20 pro elektronický boj. "Hlavním cílem je výcvik sil a prostředků vzdušných sil v náročném prostředí elektronického boje," konstatoval David Schreier ze štábu české mise v Pobaltí.

Čeští letci se během cvičení podílejí na výcviku operátorů pozemní protivzdušné obrany všech tří pobaltských zemí, když piloti s letouny Jas-39 Gripen doprovázené rušičem DA-20 simulují reálné cíle. "Následně modelují reálný útok na stanoviště protivzdušné obrany v podmínkách rušení," popsal úkoly jeden z pilotů Jaroslav Tomaňa.

Druhá část cvičení se pak podle něj týká vlastního výcviku pilotů, kteří budou trénovat vzdušný boj v podmínkách rušení palubního radiolokátoru i komunikačních prostředků.

Na litevském letišti Šiauliai operují celkem čtyři české gripeny. Čeští vojenští piloti chrání vzdušný prostor nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem od 1. května.

První zahraniční mise letců od druhé světové války potrvá čtyři měsíce. V ochraně pobaltských republik, které nemají vlastní letectvo, se střídají státy NATO. - více o misi českých letců čtěte zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.