natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Pro výcvik návodčích se nad Českem mají objevit bombardéry B-1 a B-52

    13. dubna 2016  16:07,  aktualizováno  17:59
    Česká republika bude v první polovině září opět hostit rozsáhlé cvičení „Ample Strike", do kterého se kromě české armády zapojí i letci a vojáci z dalších sedmnácti zemí. Manévry mají hlavně prověřit předsunuté letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení.  

    Americký strategický bombardér B-1B Lancer | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Letečtí návodčí (FAC - Forward Air Controller) navádějí v boji piloty na cíle ke zničení. Během manévrů se návodčí snaží získat speciální certifikát, že jsou připraveni k bojovému nasazení. V misích jsou pro piloty bojových letounů i dělostřelce doslova jako předsunuté oči.

    Účastníci

    Belgie, Kanada, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Británie, Německo, Chorvatsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, USA

    Rozsáhlé mezinárodní cvičení „Ample Strike“ bude na území České republiky probíhat od 30. srpna do 20. září. Účast už nyní předběžně potvrdilo 17 zemí. Cílem manévrů je sladit výcvik předsunutých návodčích s letci a pozemními jednotkami.

    „V rámci letošního plánování zjišťujeme enormní zájem účasti předsunutých leteckých návodčích. Již teď jsme ve fázi, že s dalším navyšováním cvičících na zemi nepočítáme, protože by to vedlo ke snížení kvality na úkor kvantity,“ uvedl řídící cvičení Zdeněk Bauer. Zvýšený zájem připisuje kreditu, který si cvičení Ample Strike za dobu své existence oprávněné vysloužilo.

    Po několika letech se do cvičení opět zapojí polské vzdušné síly s letouny Su-22, nově se zúčastní například Rumunsko s letouny MiG-21. Nově budou také podporu pozemních jednotek zajišťovat německé letouny Tornado. „Klíčová je účast vzdušných sil Spojených států amerických. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu,“ konstatoval Bauer.

    Spojené státy totiž uvažují o možném zapojení vrtulníků AH-64 Apache a strategických bombardérů B-1 Lancer a B-52 Stratofortress. Stroj B-52 se objevil v Česku naposledy loni, kdy patřil k jednomu z magnetů tradičních Dnů NATO v Ostravě. V jednání zůstává i možná účast tankeru KC-135R.

    Fotografie

    Americký bombardér B-1B Lancer během úderů na radikály Islámského státu v Iráku
    Americký bombardér B-52H nad Ostravou v doprovodu stíhačů JAS-39 Gripen českých...
    Letecký návodčí v akci
    Americký bombardér B-52 v letové ukázce

    Leteckou podporu budou vojákům poskytovat letouny L-159 ALCA a JAS-39 Gripen českých vzdušných sil, vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171. Zapojit by se měly litevské L-39, německé PC-9, LearJet a Tornado, polské Su-22, maďarské JAS-39, rumunské MiG-21 a IAR-300 a slovinské PC-9.

    Poprvé v historii se cvičení budou účastnit i příslušníci Aktivní zálohy. „Vojáci aktivní zálohy jsou předurčeni pro ochranu letiště Náměšť jako důležitý objekt státu,“ nastínil zástupce náčelníka štábu základny Pavel Král.

    Stejně jako v loňském roce bude cvičení plně zajišťovat česká armáda. Komplexní logistické zabezpečení budou poskytovat téměř všechny její složky. Manévry navazují na podobná cvičení „Flying Rhino“ nebo „Ramstein Rover“, které Česko hostilo v minulosti.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media