natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Boje v Sýrii nás ohrožují, tvrdí Turecko a chce se bránit

    12. dubna 2012  13:26,  aktualizováno  15:43
    Od čtvrtečního rána platí v Sýrii příměří vyhlášené syrskou vládou. Dosavadní tvrdé boje mezi vládními silami a opozicí ale ohrožují sousední Turecko. Přibývá tam syrských uprchlíků a na hranicích se už střílelo. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že jeho země podnikne proti syrskému režimu blíže nespecifikované kroky.  

    Záběry z bojů v syrském městě Homs | foto: www.youtube.com

    Severoatlantická aliance by podle Erdogana měla chránit hranice jednoho se svých členů. Zvláště po incidentech, kdy se na turecko-syrské hranici ozývala střelba a kulky ze syrské strany zranily čtyři lidi v uprchlickém táboře v turecké příhraniční provincii Kilis.

    Příměří v Sýrii

    V rozbouřené Sýrii od čtvrtečního rána platí klid zbraní. Režim prezidenta Bašára Asada ho přijal s výhradou, že vojensky zakročí proti případným ozbrojeným akcím povstalců. Opozice vyzvala své stoupence, aby využili příměří a pokojně demonstrovali proti autoritativnímu režimu. Příměří v stoupilo v platnost ve čtvrtek v 5:00 SELČ. Opoziční aktivisté hlásí, že boje ve městech po týdnech neustále sílících represí utichly. Z dosavadních ohnisek napětí ve městech Hamá a Homs ve střední Sýrii, z oblastí Idlib a Halab na severu země ani z Dará na jihu či z Damašku nejsou hlášeny žádné boje. V Homsu podle opozičních aktivistů ustala střelba už ve středu dopoledne, ale vládní tanky z ulic nezmizely.

    "Máme mnoho možností. Země má právo se bránit proti narušování hranic," uvedl turecký premiér. NATO by podle jeho slov mělo být zodpovědné za ochranu tureckých hranic s tím, že v úvahu připadá i evokace takzvaného Článku 5 spojenecké smlouvy.

    Ten říká, že ozbrojený útok proti jednomu ze členů, je bude považován za útok proti celé Alianci a umožňuje použití síly. Zatím bylo toto pravidlo uplatněno pouze jedinkrát v historii, a to po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září 2001.

    Od čtvrtečního rána v Sýrii platí příměří vyhlášené syrskou vládou. Příměří je součástí plánu zvláštního zmocněnce OSN Kofi Annana. Na jeho dodržování má dohlédnout 250 pozorovatelů, kteří se začali do Sýrie přesunovat ve středu. Povede je někdejší náčelník generálního štábu norské armády Robert Mood se zkušenostmi z mírové mise OSN v Kosovu.

    Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu kvůli incidentu přerušil návštěvu Číny. Turecko podle jeho slov předalo všechny informace o střelbě na hranicích OSN a NATO. "Turecka hranice je také hranicí NATO," uvedl Davutoglu s tím, v případě jakéhokoli narušení hranic si nicméně Turecko vyhrazuje právo jednat jednostranně.

    Ani Erdogan nebo Davutoglu neupřesnili, o jaké "blíže neurčené" kroky by v případě dalších podobných incidentů šlo. Člen turecké Národní bezpečnostní rady Atilla Sandikli podle agentury Reuters nepředpokládá, že by pondělní události měly zalarmovat celou Alianci. "Myslím, že premiér se snažil vyslat zprávu, že jako člen NATO, má Turecko právo obrátit se na své spojence," citovala agentura Sandikliho.

    Aliance zásah nechystá

    NATO však žádný zásah v Sýrii nechystá. Generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen ale označil represe Asadova režimu za "skandální". Spojenci podle jeho slov ovšem věří, že se pro krizi v Sýrii najde politické a diplomatické řešení.

    Podle českého velvyslance Martina Povejšila NATO nemůže v Sýrii vojensky zasáhnout. K použití síly neexistuje důrazné volání po zásahu a jasný mandát OSN. Jiná situace by ale nastala, kdyby se například dramaticky zvýšil počet syrských uprchlíků na tureckém území.

    "Pokud by příliv uprchlíků přerostl v masivní exodus, pak by se Aliance k tomu musela postavit a zasáhnout. Pokud o to Turecko požádá," řekl v rozhovoru pro natoaktual.cz.

    Povejšil: Sýrii zachrání jen odvaha Arabů a mezinárodní tlak na Rusko

    Turecko by mohlo v takovém případě požádat ostatní spojence o pomoc při řešení humanitární krize. To by ale podle Povejšila pochopitelně nespadalo pod článek 5 Washingtonské smlouvy, tedy že útok na jednoho spojence je útokem na ostatní členy Aliance.

    Syrských uprchlíků přibývá

    Na tureckém území je v tuto chvíli zhruba 21 tisíc uprchlíků ze Sýrie. Jen minulý týden překročila hranice do Turecka asi tisícovka Syřanů, kteří prchli před boji ve svých městech a vesnicích. Většina utečenců je soustředěna v táborech jihotureckých provincií Hatay a Gaziantep.

    Jsou mezi nimi i dezertéři včetně osmi generálů. Turecko navíc začalo u hranice budovat další tábory a počítá s tím, že bude muset možná přijmout až 50 tisíc běženců.

    Ankara dlouhodobě patří ke kritikům Damašku za kruté potlačení protestů. Podle premiéra Erdogana také podnikne vůči syrskému režimu "blíže nespecifikované kroky", aby se podobné incidenty se střelbou na hranicích neopakovaly.

    Erdogan také přímo obvinil syrského prezidenta Bašára Asada, že je osobně zodpovědný za zabíjení civilistů. Podle odhadů OSN Assadovy vládní jednotky zabily nejméně 9 tisíc lidí. Damašek naopak tvrdí, že rebelové zabili více než 2 600 vojáků a příslušníků bezpečnostních sil.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media