Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Ázerbajdžán stojí o užší vztahy s NATO

9. listopadu 2006  16:30

Ázerbajdžán stojí o užší vztahy s NATO
Jak uvedl ázerbajdžánský prezident Ilham Aliev při návštěvě centrály NATO v Bruselu, jeho země si přeje těsnější vztahy se Severoatlantickou aliancí. Dodal také, že vzrůstající důležitost dodávek ropy a plynu z oblasti Kavkazu dává partnerství novou dimenzi. Mnoho evropských států vidí v Ázerbajdžánu příležitost, jak zbavit Evropu energetické závislosti na Rusku a Blízkém východě. „Ázerbajdžán je důležitým hráčem v oblasti ropných a plynových dodávek a jeho role stále vzrůstá… Geostrategické a politické aspekty energetické bezpečnosti jsou pro NATO důležité,“ řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Jednotliví členové aliance však mají rozdílný pohled na roli NATO jako na ochránce energetických dodávek. Část členských států je pro, aby alianční jednotky pomáhaly chránit ropovody, ropné plošiny a mořské cesty, kudy se ropa dopravuje do Evropy a Severní Ameriky. Naopak Francie a další státy jsou v této otázce mnohem zdrženlivější. 

Prezident Aliev připustil, že Ázerbajdžán by mohl vyslat své vojáky do aliančních misí v Kosovu a Afghánistánu, kde už má dohromady 50 vojáků, aby tak zdůraznil odhodlání své země sblížit se s aliancí.

Čtěte také:
Dveře NATO mají zůstat otevřené

Zdroj: Houston Chornicle (USA)

---

Výzkum: Afgháncům se žije lépe než za Talibanu
Většině Afghánců se dnes žije lépe než za Talibanu a přes silné nepokoje v zemi věří ve svou policii a armádu. Zjistila to americká společnost v největším průzkumu veřejného mínění, jaký se kdy v Afghánistánu uskutečnil. Z průzkumu vyplývá, že 44% Afghánců si myslí, že vývoj Afghánistánu je nyní nasměrován správným směrem. Překvapivě největší obava Afghánců na severu je jejich špatná ekonomická situace, zatímco na jihu je to stále ještě bezpečnost. Na jihu během roku 2006 už zahynulo 3 000 lidí, přesto Afghánci svým bezpečnostním složkám věří.

Více jak polovina lidí si myslí, že nyní je jejich ekonomická situace lepší než za Talibanu, zatímco čtvrtina je opačného názoru. Největší problémy současného Afghánistánu vidí obyvatelé ve slabé ekonomice, špatné bezpečnosti, pomalém tempu rekonstrukce, nevýrazné vládě a korupci. Drtivá většina Afghánců si myslí, že pěstování máku je špatné, ale nespojují tuto problematiku s otázkou terorismu, bezpečnosti a korupce. 

Čtěte také:
V Afghánistánu vzrůstá podpora Talibanu
NATO: Kandahár je bezpečný pro obchod

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

USA: Nový Kongres dohlédne na utrácení v armádě
Demokraté získali většinu v americkém Kongresu a očekává se, že s novou strategií v Iráku přijde i změna ve financování. Demokraté hodlají mnohem důkladněji dohlížet na financování různých vojenských projektů a pravděpodobně nastane i změna v prioritách. Tok peněz by se mohl přesměrovat z vývoje náročných vojenských systémů, jako jsou například radarem neviditelná letadla, na financování většího počtu vojáků a jejich vybavení v Iráku.

Demokraté vyhráli volby především se svojí kampaní proti válce v Iráku. Nyní je čeká úkol, aby vymysleli nějakou uskutečnitelnou alternativu ke strategii prezidenta George W. Bushe, který chce pokračovat v té současné. Ale ani Demokraté nejsou vnitřně sjednoceni v otázce Iráku. Pokud Bush bude ve své strategii chtít pokračovat, není možnost, jak by to mohl Kongres změnit. Jedinou skutečnou pravomocí Kongresu v tomto směru je fakt, že právě Kongres přiděluje finance na prezidentovy projekty. Neočekává se ale, že by Demokraté omezili přísun peněz svým jednotkám do Iráku.

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO zahájilo egejské cvičení
V severním Řecku zahájila Severoatlantická aliance, včetně řeckých sil, společné cvičení Gordický uzel 06. Do cvičných operací se zapojí pozemní, námořní i letecké síly. Společné cvičení je snahou o zmírnění napjetí mezi Ankarou a Athénami.

Zástupci Řecka i Turecka prohlásili, že zamýšlejí vytvořit společné pozemní síly a Výbor náčelníků generálních štábů Balkánu, který bude pomáhat mírovým operacím NATO. Úkolem společné jednotky by měla být asistence při humanitárních a přírodních katastrofách a spolupráce v rámci regionálních hrozeb, především v ilegální imigraci.

Čtěte také:
Řecko připravuje protiteroristické cvičení NATO

Zdroj: United Press International (USA)

---

Pád Rumsfelda nemusí být výhrou pro Bagdád
Donald Rumsfeld ve středu rezignoval na funkci ministra obrany USA v administrativě prezidenta Geogre W. Bushe. Neočekává se však, že vítězství Demokratů v amerických volbách do Kongresu přinese nějaký zásadní zvrat v postoji k válce v Iráku. Umožní to ale nový impulz pro hledání nového kurzu, který by mohl přinést mnohem více světla do debaty o Iráku, což za dobu Rumsfeldova úřadování nebylo možné. To ale ještě neznamená, že je odchod Rumsfelda výhrou pro Bagdád.

Současný stav v Iráku se často označuje jako okupace i přesto, že Irák má mezinárodně uznanou vládu a mezinárodní jednotky působící v Iráku pod velením USA zase mandát OSN. Je s podivem, že přítomnost jednotek NATO v Kosovu nikdo jako okupaci neoznačuje. NATO sice přišlo do suverénní země pod deštníkem americké palby a oceli, obsadilo a zpacifikovalo provincii, kterou teď spravuje pod mezinárodním mandátem, ale koncept okupace, tak se nyní ukazuje v Iráku, musí zahrnovat alespoň část populace, která je nespokojená a neváhá zdvihnout zbraň.

Zdroj: Ohmy News (Jižní Korea)

jak natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.