Armáda vyčlení 350 vojáků pro bojovou jednotku Evropské unie

1. září 2011  18:37
Česká armáda příští rok vyčlení 350 vojáků pro bojovou jednotku Evropské unie, takzvanou Battlegroup. Tu budou kromě Čechů tvořit ještě vojáci dalších pěti zemí.  

Battlegroup vytvoří Česko společně s Německem, Rakouskem, Chorvatskem, Makedonií a Irskem, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Celkem bude jednotka mít 2 800 vojáků, Česká republika jich vyčlení 350. Podle Picka česká armáda nabídne mechanizovanou rotu doplněnou o potřebné logistické zabezpečení a další prvky.

Jednotku bude v případě potřeby možné vyslat do deseti dnů do krizových oblastí až do vzdálenosti 6 tisíc kilometrů od Bruselu. Složená bude tak, aby mohla plnit celé spektrum úkolů - od humanitární pomoci přes oddělení válčících stran až po rekonstrukční úkoly. Zda bude jednotka někde skutečně nasazena, zatím není jasné.

Evropské unie prý zatím nepočítá, že by jednotku vyslala například Libye. "Žádný předpoklad pro nasazení v této zemi není. Vše ale bude záležet na vůli tamního lidu. Libyjci si nyní nepřejí přítomnost žádných západních vojáků na svém území," uvedl během návštěvy Česka šéf Vojenského výboru EU, švédský generál Håkan Syrén.

S náčelníkem štábu Pickem jednal o iniciativě sdružování prostředků a sdílení kapacit v rámci evropské sedmadvacítky. "Zdůraznil bych naše schopnosti především v oblasti chemie a biologie, v tom jsme opravdu dobří celá léta a také hrajeme klíčovou roli i v rámci Aliance," uvedl Picek. Češi tak podle něj mohou být Unii prospěšní také například při výcviku pilotů vrtulníků.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.