Armáda vyčlení 350 vojáků pro bojovou jednotku Evropské unie

1. září 2011  18:37
Česká armáda příští rok vyčlení 350 vojáků pro bojovou jednotku Evropské unie, takzvanou Battlegroup. Tu budou kromě Čechů tvořit ještě vojáci dalších pěti zemí.  

Battlegroup vytvoří Česko společně s Německem, Rakouskem, Chorvatskem, Makedonií a Irskem, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Celkem bude jednotka mít 2 800 vojáků, Česká republika jich vyčlení 350. Podle Picka česká armáda nabídne mechanizovanou rotu doplněnou o potřebné logistické zabezpečení a další prvky.

Jednotku bude v případě potřeby možné vyslat do deseti dnů do krizových oblastí až do vzdálenosti 6 tisíc kilometrů od Bruselu. Složená bude tak, aby mohla plnit celé spektrum úkolů - od humanitární pomoci přes oddělení válčících stran až po rekonstrukční úkoly. Zda bude jednotka někde skutečně nasazena, zatím není jasné.

Evropské unie prý zatím nepočítá, že by jednotku vyslala například Libye. "Žádný předpoklad pro nasazení v této zemi není. Vše ale bude záležet na vůli tamního lidu. Libyjci si nyní nepřejí přítomnost žádných západních vojáků na svém území," uvedl během návštěvy Česka šéf Vojenského výboru EU, švédský generál Håkan Syrén.

S náčelníkem štábu Pickem jednal o iniciativě sdružování prostředků a sdílení kapacit v rámci evropské sedmadvacítky. "Zdůraznil bych naše schopnosti především v oblasti chemie a biologie, v tom jsme opravdu dobří celá léta a také hrajeme klíčovou roli i v rámci Aliance," uvedl Picek. Češi tak podle něj mohou být Unii prospěšní také například při výcviku pilotů vrtulníků.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.