natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Američtí piloti neponesou odpovědnost

    4. listopadu 2002  3:21
    Praha - Vládní kabinet v neděli večer schválil návrh zákona, který umožní vojenskou pomoc Spojených států při ochraně vzdušného prostoru České republiky během pražského summitu NATO. Ochranu českého vzdušného prostoru by mělo zajišťovat až 15 letadel amerických vzdušných sil a přibližně 250 vojáků. Návrh zákona by měla ještě tento týden ve stavu legislativní nouze projednat poslanecká sněmovna.  

    Zákon by měl být reakcí na zdrženlivý postoj americké strany, která s pomocí váhala především kvůli možné odpovědnosti svých pilotů za případné použití síly nad Českou republikou.

    Podle vládního návrhu zákona tak v případě zásahu neponesou piloti odpovědnost, avšak použití síly bude možné výhradně se souhlasem českého ministra obrany nebo pověřeno zástupce.

    Obecně se předpokládá, že pro vládní návrh zákona zvednou v poslanecké sněmovně ruku všichni poslanci kromě zástupců KSČM, kteří nesouhlasí s použitím cizích vojenských sil na území České republiky.

    O tom, že by americké stíhačky mohly posílit český vzdušný prostor během listopadového summitu NATO v Praze poprvé informoval ministr obrany Jaroslav Tvrdík po setkání se svým protějškem Donaldem Rumsfeldem a zástupci amerického ministerstva zahraničí ve Washingtonu zhruba před dvěma měsíci. "Česká protivzdušná obrana má být na přechodnou dobu posílena letectvem Spojených států," prohlásil tehdy Tvrdík.

    V historii první případ, kdy by český vzdušný prostor měla střežit jiná armáda, umožňuje americké armádě použít vlastní prostředky rozmístěné na území České republiky i mimo něj. Americká letadla budou pod přímým velením USA, použití síly však musí odsouhlasit česká strana a případné škody rovněž uhradit.

    Jak v pátek informoval velvyslanec USA v Praze Craig Stapleton, Spojené státy o
    poskytnutí pomoci v době summitu NATO rozhodly už dříve, zákon by však měl být jakýmsi pojistným mechanismem.

    Americká armáda by měla spolu s českými vzdušnými silami chránit 46 hlav států či vrcholných představitelů 19 členských zemí NATO a států zapojených do programu Partnerství pro mír během summitu v Praze od 21. do 22. listopadu.

    Jak uvedl ministr obrany Jaroslav Tvrdík pro ČTK bezprostředně po jednání vlády, ministerstvo obrany ani Česká republika v přípravě ochrany summitu ze vzduchu nic nezanedbaly. Spojené státy naopak podle něj ocenily přístup České republiky, protože ochrana cizího státního území s možností případného útoku na civilní cíle je pro obě země zcela nová. Právě to prý vedlo k určité váhavosti. "Dobrá vůle na
    obou stranách však nakonec vše posunula správným směrem," dodal
    Tvrdík pro ČTK.

    České vojenské letectvo je podle expertů ve velmi špatném stavu. K dispozici má v současné době jen zastaralé letouny MiG-21 sovětské výroby a několik podzvukových bitevníků L-159. Ty by podle dřívějších informací měly být do summitu vybaveny střelami vzduch-vzduch typu Sidewinder. Zdarma je české armádě dodá americké ministerstvo obrany v rámci pomoci spojeneckým zemím.

    inc (natoaktual.cz), Natonews, ČTK

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media