natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Americké střely proti balistickým raketám budou v Rumunsku

    14. září 2011  9:00
    Americká základna se střelami proti balistickým raketám vyroste v Rumunsku. Smlouvu ve Washingtonu podepsali americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a rumunský šéf diplomacie Teodor Baconschi. Základna bude součástí protiraketového deštníku NATO.  

    Odpálení antirakety SM-3 z amerického torpédoborce | foto: MDA

    Základna se střelami SM-3 pro ničení balistických raket by měla na rumunském území vzniknout do čtyř let. Druhá podobná základna by pak do roku 2018 měla stát v Polsku. "Dohoda, kterou jsme právě podepsali, udělá z Rumunska klíčového hráče pro rozvíjející se protiraketovou obranu NATO," prohlásila Clintonová.

    Podle dohody by Spojené státy měly vybudovat protiraketové zařízení na letecké základně Deveselu v jižním Rumunsku. Obsluhu bude na základně tvořit 150 až 200 amerických vojáků. "Dohoda je dalším důležitým krokem v úsilí Aliance vybudovat obranu před hrozbou balistických střel," přivítal podpis dohody generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

     

    Dohoda o umístění antiraket v Rumunsku přichází jen několik dní poté, co Turecko potvrdilo, že na jeho území bude stát americká radarová stanice protiraketového systému. Radar podobný tomu, který chtěly Spojené státy původně postavit v Česku, a základna antiraket budou součástí nově budované protiraketové obrany NATO. Deštník má během následujících let chránit před před balistickými raketami především z Íránu prakticky celou Evropu.

    V hlavní roli USA
    Hlavní roli v novém systému mají hrát Spojené státy. Má nahradit původní plány Obamova předchůdce George W. Bushe, jež předpokládaly vybudování radaru v Česku a základny s antiraketami v Polsku. První fázi spustili Američané počátkem roku. V březnu vyslali do Středozemního moře válečnou loď USS Monterey. Raketový křižník vybavený speciálním radarovým a naváděcím systémem Aegis má chránit Evropu hlavně před potenciální hrozbou íránských balistických střel. Teď je na řadě radarová stanice v Turecku. V další fázi vzniknou základny s americkými antiraketami SM-3, neprve v roce 2015 v Rumunsku a pak v roce 2018 v Polsku.

    NATO už v únoru spustilo pomyslnou kostru budoucího protiraketového deštníku. Propojený systém několika zemí Aliance tvoří válečné lodě s interceptory (antiraketami), pozemní i plovoucí radarové stanice, mobilní odpalovací rampy antiraket, letouny včasné výstrahy a satelity. Zatím ale ochrání pouze vojáky v operacích. Během několika let však má být společně rozšířen a chránit i civilní obyvatelstvo - tedy 900 milionů lidí.

    Pokud například Írán odpálí balistické střely na Evropu, americké satelity a další citlivé senzory na lodích i na zemi útok okamžitě zachytí. Informace předají řídicímu středisku, které díky síti radarů a naváděcích systémů vypálené střely zaměří a vypálí proti nim antirakety, jež zničí bojovou hlavici i raketový nosič.

    K budování systému Aliance přizvala i Rusko, které kývlo. Jednání ale váznou. Podle představ NATO by totiž měly vzniknout dva protiraketové deštníky - alianční a ruský.

    Účast Moskvy se měla omezit na výměnu dat a informací, oba systémy by pak fungovaly samostatně. Moskva však trvá na tom, aby byly propojené, a že Rusko bude před raketovým útokem chránit východní hranice Evropy, státy NATO zase hranice západní.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media